Piątkowa sesja na GPW przyniosła mocne odbicie indeksu WIG 20 - wskaźnik przekroczył poziom 1.800 pkt. po raz pierwszy od początku września. Duże spółki z GPW wyróżniły się na tle Europy, gdzie niemiecki DAX lekko spadał, a brytyjski FTSE notował niewielki wzrost.

Początek piątkowych notowań na GPW upłynął pod znakiem spadku WIG 20, jednak już przed południem wskaźnik wyszedł nad kreskę. Później wzrosty nabierały tempa, aż na zamknięciu indeks osiągnął poziom 1.816,56 pkt., rosnąc o 1,18 proc. Podobnie wyglądały notowania WIG, który zakończył dzień na 0,8 proc. plusie. mWIG 40 natomiast oscylował wokół czwartkowego zamknięcia i na koniec dnia zyskał 0,16 proc.

Obrót akcjami wyniósł 681 mln zł. Obrót akcjami notowanymi w WIG 20 sięgnął ok. 532 mln zł.

Łącznie wzrosły notowania 179 spółek, a 153 kursy spadły.

Indeksy w Europie Zachodniej notują w piątek mieszane odczyty. Podczas zamknięcia sesji na GPW, we Frankfurcie DAX spadał o 0,3 proc., w Londynie FTSE zyskiwał 0,5 proc., a w Paryżu CAC zwyżkował 0,3 proc.

W Stanach indeks S&P 500 rósł o godz. 17.00 o 0,3 proc. W piątek podano, że Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale 2016 r. wzrósł o 2,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 2,6 proc.

Najwyższe obroty na GPW, 108 mln zł, zanotowano na akcjach PKN Orlen. Wycena spółki osiągnęła nowe roczne maksima i znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od połowy 2015 roku, m.in. dzięki ostatnim dobrym wynikom kwartalnym i wzrostom marż rafineryjnych.

Jedne z najwyższych wzrostów w WIG 20 zanotowały: Bank Pekao (1,4 proc.) oraz PZU (1,8 proc.). Jak podał w piątek Puls Biznesu, umowa sprzedaży akcji Pekao konsorcjum PZU i PRF ma zostać zawarta w listopadzie. Polscy partnerzy uzgodnili szczegóły swojego zaangażowania. Polacy nabędą 30 proc. akcji Pekao, w rękach Unicredit pozostanie 10,1 proc. Cena wynosi 11 mld zł, a PZU wyłoży 7 mld zł. PZU sfinansuje zakup swojej części z kapitałów własnych. W czwartek po południu podobne informacje podały agencje informacyjne.

O 0,9 proc. wzrosła wycena LPP. Grupa podała w czwartek wieczorem wstępne skonsolidowane wyniki za trzeci kwartał i narastająco od początku 2016 roku. Przychody grupy w trzecim kwartale wyniosły 1,48 mld zł, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zysk brutto na sprzedaży 701 mln zł, koszty SG&A 662 mln zł, zysk z działalności operacyjnej 4,8 mln zł, strata brutto 3 mln zł, a strata netto 6 mln zł.

PAP nie publikował jeszcze oficjalnego konsensusu dla LPP, ale z dotychczas zebranych dziewięciu prognoz wynika, że analitycy spodziewali się w trzecim kwartale 4,4 mln zł straty netto, 1,6 mln zł straty operacyjnej oraz 65,4 mln zł wyniku EBITDA.

Szacunkowe wyniki podał również Tauron. Tauron szacuje, że miał w III kwartale ok. 804 mln zł EBITDA, ok. 389 mln zł EBIT i ok. 271 mln zł zysku netto, przy przychodach na poziomie ok. 4.181 mln zł - podała spółka w komunikacie. Kurs Tauronu wzrósł o 1,2 proc.

O 0,4 proc. spadł kurs GPW. Giełda podała w piątek wyniki za trzeci kwartał - przychody spadły rok do roku o 6,5 proc. i były zbieżne z oczekiwaniami analityków, ale zysk netto wzrósł w ujęciu rocznym o 34,2 proc. i okazał się się aż o 20 proc. wyższy od konsensusu PAP.

O 0,2 proc. zwyżkował Bank Millennium. Skonsolidowany zysk netto grupy Banku Millennium w III kwartale 2016 roku spadł do 138,8 mln zł ze 165,7 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk netto banku okazał się zbliżony do konsensusu PAP na poziomie 135,9 mln zł.

Na szerokim rynku najwyższy wzrost, o prawie 14 proc., zanotowała w piątek Decora, producent i dystrybutor artykułów do wykańczania i dekoracji wnętrz. Spółka przedstawiła szacunki wyników za trzeci kwartał tego roku wskazujące na wyraźną poprawę rok do roku oraz poinformowała, że przewiduje utrzymanie pozytywnej tendencji w zakresie wyników finansowych w następnych miesiącach.

Drugi najwyższy wzrost odnotowała Kruszwica, której notowania zyskały 10,8 proc. Spółka podała w piątkowym komunikacie, że zarząd złożył wniosek o wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2016 w łącznej kwocie blisko 200 mln zł, co daje 8,7 zł na akcję.