Fed umocnił dolara. Zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Najważniejsza – stopa funduszy federalnych – jest obecnie utrzymywana w przedziale 0,5–0,75 proc. Amerykański bank centralny opublikował również swoje najnowsze projekcje makroekonomiczne. Wynika z nich, że do 2019 r. wzrost gospodarczy będzie wynosił ok. 2 proc., stopa bezrobocia ustabilizuje się na poziomie 4,5 proc., a inflacja wzrośnie do 2 proc. (taki jest cel Fed) z 1,5 proc. w tym roku.
Dolar i stopy w USA / Dziennik Gazeta Prawna
W porównaniu z projekcją z września przewidywania zmieniły się w minimalnym stopniu. Inwestorów na rynkach finansowych zaskoczyły przewidywania dotyczące ścieżki stóp procentowych. Oczekiwano, że Fed zapowie na przyszły rok dwie podwyżki stóp. Okazało się, że członkowie FOMC przewidują w 2017 r. trzy podwyżki.
To spowodowało gwałtowne umocnienie dolara. Podawany przez agencję Bloomberg indeks dolara, uwzględniający notowania do wielu innych walut, urósł do najwyższego poziomu od grudnia 2002 r. Kurs euro spadł do niewiele ponad 1,04 dol. Kilkunastoletnie maksimum (ponad 4,27 zł) dolar zanotował w stosunku do złotego. Gwałtownie spadły notowania walut sąsiadów USA – Kanady i Meksyku.
Meksykanie obronili się przed nim, podnosząc własne stopy procentowe. I to mocniej, niż oczekiwano. Główna stopa została podwyższona do 5,75 proc. – najwyższego poziomu od 2009 r. Była to piąta podwyżka w tym roku. Skokowi kursu dolara towarzyszyła przecena surowców – przede wszystkim metali szlachetnych. Cena uncji złota spadła do 1,13 tys. dol. To najmniej od lutego.
Zatrzymane wzrosty na Wall Street. Podwyżka stóp w USA zatrzymała serię rekordów na amerykańskich giełdach. Wyższe stopy oznaczają wyższy koszt kredytów i zmniejszają dochodowość przedsiębiorstw. Nie przeszkadzała jednak rosnąć rynkom akcji w innych krajach. Niemiecki DAX znalazł się w piątek na najwyższym poziomie w tym roku. Podobnie było w przypadku francuskiego CAC40. Nasz WIG najwyżej od października 2015 r. był w dniu posiedzenia FOMC (maksimum wyniosło wówczas niemal 51,4 tys. pkt).