statystyki

Podwyżek stóp w USA w 2017 r. będzie więcej, niż oczekiwano

autor: ŁW19.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 19.12.2016, 14:13
moneta, dolary

Fed umocnił dolaraźródło: ShutterStock

Fed umocnił dolara. Zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Najważniejsza – stopa funduszy federalnych – jest obecnie utrzymywana w przedziale 0,5–0,75 proc. Amerykański bank centralny opublikował również swoje najnowsze projekcje makroekonomiczne. Wynika z nich, że do 2019 r. wzrost gospodarczy będzie wynosił ok. 2 proc., stopa bezrobocia ustabilizuje się na poziomie 4,5 proc., a inflacja wzrośnie do 2 proc. (taki jest cel Fed) z 1,5 proc. w tym roku.

 W porównaniu z projekcją z września przewidywania zmieniły się w minimalnym stopniu. Inwestorów na rynkach finansowych zaskoczyły przewidywania dotyczące ścieżki stóp procentowych. Oczekiwano, że Fed zapowie na przyszły rok dwie podwyżki stóp. Okazało się, że członkowie FOMC przewidują w 2017 r. trzy podwyżki.

To spowodowało gwałtowne umocnienie dolara. Podawany przez agencję Bloomberg indeks dolara, uwzględniający notowania do wielu innych walut, urósł do najwyższego poziomu od grudnia 2002 r. Kurs euro spadł do niewiele ponad 1,04 dol. Kilkunastoletnie maksimum (ponad 4,27 zł) dolar zanotował w stosunku do złotego. Gwałtownie spadły notowania walut sąsiadów USA – Kanady i Meksyku.

Meksykanie obronili się przed nim, podnosząc własne stopy procentowe. I to mocniej, niż oczekiwano. Główna stopa została podwyższona do 5,75 proc. – najwyższego poziomu od 2009 r. Była to piąta podwyżka w tym roku. Skokowi kursu dolara towarzyszyła przecena surowców – przede wszystkim metali szlachetnych. Cena uncji złota spadła do 1,13 tys. dol. To najmniej od lutego.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane