Indeks WIG 20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 0,5 proc., ale w całym przedświątecznym tygodniu zanotował 0,8 proc. wzrost. W piątek wśród dużych spółek najmocniej spadały Eurocash i KGHM, a pozytywnie po raz kolejny wyróżnił się Alior Bank, który od początku miesiąca notuje już ponad 20-proc. wzrost kursu.

Indeks WIG 20 na początku piątkowej sesji spadł w okolice 1.930 pkt., gdzie pozostał przy niewielkich obrotach (na zamknięciu 420 mln zł) do końca notowań. Nieco mniejszy spadek, o 0,25 proc., zanotował WIG, a mWIG 40 zwyżkował o 0,2 proc.

Wskaźniki największych giełd zachodnioeuropejskich również notują w piątek niewielkie zmiany - niemiecki DAX zniżkował około godz. 17.00 o 0,1 proc., francuski CAC pozostawał bez zmian, a brytyjski FTSE szedł w górę o 0,1 proc.

Najsilniejszy spadek w WIG 20 - o 2,2 proc. - odnotował Eurocash. Drugą największą zniżkę zanotował KGHM, którego wycena spadła o 1,6 proc.

Na GPW najwyższą wartość handlu odnotowano na akcjach PKN Orlen (56 mln zł). Kurs Orlenu spadł o 0,4 proc. do 86,08 zł za akcję.

Drugie najwyższe obroty (45 mln zł) zanotował Alior Bank, którego wycena wzrosła najmocniej w indeksie dużych spółek, o 1,2 proc. Kurs banku od początku tygodnia wzrósł o 6,2 proc. zmniejszając tegoroczny spadek kursu do 0,3 proc.

Wśród średniej wielkości spółek (mWIG 40) najwyższe obroty (9,4 mln zł) miała Jastrzębska Spółka Węglowa. Kurs JSW spadł o 0,9 proc. i pomimo zniżek utrzymujących się od początku grudnia nadal jest ponad 550 proc. na plusie od początku roku.

Drugie najwyższe obroty w mWIG 40 (6,4 mln zł) zanotował Bank Millennium, którego kurs spadł o 0,6 proc. To drugi dzień spadku wyceny Millennium, po tym jak w czwartek akcje potaniały o ponad 5 proc.

Kurs Kęt zwyżkował o 0,8 proc. Grupa szacuje, że jej skonsolidowany zysk netto w IV kw. wyniósł 45 mln zł, czyli spadł rdr o ok. 13 proc. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w IV kw. prognozowane są na poziomie 535 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 2 proc.

Na szerokim rynku o 1,7 proc. zwyżkował kurs Ferrum. Feerum ma umowę z National Food Reserve Agency z Tanzanii na wybudowanie pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację już istniejących obiektów magazynowych - podała grupa. Łączna wartość umowy to 33,14 mln USD.

5,3 proc. zyskał Mabion. Spółka po raz szósty otrzymała pozytywną opinię komisji Data and Safety Monitoring Board (DSMB), nadzorującej przebieg badania klinicznego oraz bezpieczeństwo pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), którzy uczestniczą w badaniu porównawczym leku MabionCD20 do produktu referencyjnego MabThera.

Enea Wytwarzanie zawarła aneks do umowy dotyczącej budowy bloku w Kozienicach, na podstawie którego realizacja inwestycji zostaje przesunięta na 19 grudnia 2017 roku - podała spółka w komunikacie. Kurs jednego z wykonawców bloku, Polimeksu-Mostostalu, wzrósł w piątek o prawie 8 proc.