statystyki

Fundusz Rezerwy Demograficznej wesprze inwestycje

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki27.12.2016, 23:23; Aktualizacja: 28.12.2016, 08:07
Fundusz Rezerwy Demograficznej wesprze inwestycje

Fundusz Rezerwy Demograficznej wesprze inwestycjeźródło: ShutterStock

FINANSE FRD – dziś finansowe zaplecze dla powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych – może być zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, jedną z najważniejszych instytucji w planie Morawieckiego.

Taki pomysł forsuje sam wicepremier Mateusz Morawiecki. Jednak tak w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (dziś bezpośrednio zarządza on FRD), jak i w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie budzi on entuzjazmu. Tak przynajmniej wynika z naszych nieoficjalnych informacji.

Plan przejęcia FRD przez PFR co jakiś czas wraca do debaty publicznej. Pierwszy raz wspominał o nim w wywiadzie dla DGP szef PFR Paweł Borys. Ale w ostatnich dniach debata nad nim stała się bardziej aktualna. Wszystko za sprawą projektu zmian w II filarze systemu emerytalnego, który zakłada przeniesienie do FRD około jednej czwartej aktywów otwartych funduszy emerytalnych. Taką rekomendację w przeglądzie emerytalnym poparły Komitet Stały i Ekonomiczny rządu.

W piątek razem z przeglądem emerytalnym ma ona być przyjęta przez rząd. Pomysł, by to PFR zarządzał FRD, nie został co prawda wpisany do przeglądu wprost, ale zielone światło dla koncepcji Mateusza Morawieckiego na temat tego, co dalej zrobić z OFE, oznacza, że wkrótce zacznie się przygotowywanie szczegółowych rozwiązań.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane