Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła wzrosty wszystkich głównych indeksów. Najmocniej zyskał WIG 20, którego notowania do góry ciągnęły PKN Orlen oraz Lotos, zyskujące w ślad za drożejącą ropą naftową.

WIG 20 rozpoczął notowania od mocnego wzrostu i choć przez pierwsze dwie godziny zyski były niwelowane, to w drugiej części dnia indeks blue chipów powrócił do wzrostów i poniedziałek zakończył 0,81-proc. zwyżką do 1.765,95 pkt.

Nieco mniejsze wzrosty odnotowały pozostałe indeksy - WIG zyskał 0,55 proc., mWIG 40 0,04 proc., a sWIG 80 0,24 proc. Obroty na rynku wyniosły ok. 570 mln zł.

Dobre nastroje utrzymują się także w Europie - DAX rośnie o 1,4 proc., CAC o 1,1 proc., a FTSE o 0,8 proc.

Wśród blue chipów wzrostom przewodziły spółki paliwowe - Lotos podrożał o 4,49 proc., a PKN Orlen o 3,62 proc. Podczas trwającego w Stambule Światowego Kongresu Energii, gdzie według zapowiedzi ma dojść do spotkania niektórych z przedstawicieli państw zrzeszonych w OPEC i Rosji, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jego kraj jest gotowy zamrozić lub nawet obniżyć aktualny poziom wydobycia surowca.

Po poniedziałkowym wzroście do 69,58 zł PKN Orlen znalazł się na najwyższym poziomie od ponad 3 miesięcy.

Relatywnie dobrą sesję zaliczył także sektor bankowy - PKO BP zwyżkowało o 0,31 proc., Pekao zyskało 0,16 proc., BZ WBK wzrosło o 0,03 proc., podczas gdy mBank stracił 0,27 proc., a Alior spadł o 1,18 proc.

Analitycy Moody's uważają, że nałożenie przez KNF na dziesięć banków dodatkowych buforów kapitałowych instytucji o znaczeniu systemowym, może mieć pozytywny wpływ na ratingi, bowiem wzmocni to ich zdolność do absorbcji strat.

Analitycy Erste z kolei w poniedziałkowym raporcie obniżyli rekomendację dla Alior Banku i BZ WBK do "trzymaj", Banku Millennium, ING BSK i mBanku do "sprzedaj", a PKO BP do "redukuj".

Na szerokim rynku wyróżniały się akcje Asbisu, które wzrosły o 8,97 proc.