We wtorek główne indeksy amerykańskiej giełdy notują spadki. W centrum uwagi rynków jest początek sezonu wyników spółek. Spośród walut wyraźnie umacnia się dolar. Kolejną sesję traci natomiast brytyjski funt. Osłabia się także południowoafrykański rand. Po poniedziałkowych wzrostach na rynku ropy nastąpiła we wtorek korekta.

Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,8 proc., S&P 500 zniżkuje o 0,7 proc., Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,9 proc.

W centrum uwagi na giełdach w USA i w Europie znajduje się rozpoczynający się w tym tygodniu sezon prezentacji wyników kwartalnych przez spółki. Z konsensusu agencji Bloomberg wynika, iż w III kw. zyski spółek z indeksu S&P 500 będą niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 1,6 proc. Jednakże w ciągu ostatnich 5 lat zarobki dużych amerykańskich przedsiębiorstw okazywały się średnio o 3,6 proc. wyższe od prognoz.

Do spadków na Dow Jones Industrial najbardziej przyczyniają się akcje United Health oraz Johnson&Johnson.

Najmocniej zniżkują w Stanach sektory opieki zdrowotnej i surowcowy.

We wtorek przed rozpoczęciem sesji na Wall Street wyniki opublikowała Alcoa. Wyniki giganta aluminiowego za III kw. 2016 roku były gorsze od oczekiwań. Akcje Alcoa zniżkowały nawet 10 proc.

“Alcoa była zawsze pierwszą spółką prezentującą wyniki i była postrzegana jako barometr dla popytu w przemyśle" - powiedział Chris Gaffney, szef ds. rynków światowych w EverBank z St. Louis.

“Ludzie chcą widzieć solidne wyniki, szczególnie w perspektywie wyższych stóp procentowych. Otoczenie dla spółek staje się dla nich mniej sprzyjające. Rynkiem ruszać będą w najbliższej przyszłości raporty ze spółek" - dodał.

Wyraźnie zwyżkuje kurs Apple. Gigant technologiczny zyskuje na kłopotach Samsunga, jednego ze swoich głównych konkurentów. Południowokoreański producent ogłosił we wtorek, że zaprzestaje produkcji smartfonów Samsung Galaxy Note 7.

Lekko zyskują walory Twittera, po doniesieniach, iż Salecforce. com kontynuuje rozmowy z portalem w sprawie ewentualnego kupna spółki. Wcześniej na rynku pojawiły się spekulacje, że żadna ze spółek, z którymi Twitter prowadzi rozmowy, nie jest zainteresowana transakcją.

O ponad 2 proc. zniżkują akcje Fastenalu. Sprzedawca materiałów budowlanych opublikował gorsze od konsensusu rynkowego wyniki finansowe.

O ponad 25 proc. spadł kurs Illumina. Producent systemów do analizy genetycznej zaraportował dużo niższe od spodziewanych wyniki kwartalne.

We wtorek na rynku walutowym wyraźne umacnia się dolar. Amerykańska waluta jest najmocniejsza wobec euro od początku sierpnia. Kurs EUR/USD spada we wtorek o blisko 1 proc. w okolice 1,105.

Bez większych zmian pozostaje kurs japońskiego jena. Kurs USD/JPY kwotowany jest w okolicach 103,7.

Kolejną sesję z rzędu osłabia się funt. Kurs GBP/USD spada o ponad 1 proc. w okolice 1,222. Notowaniom brytyjskiej waluty szkodzą we wtorek doniesienia brytyjskiej prasy, która dotarła do rządowych szacunków pesymistycznego scenariusza ewentualnego "twardego lądowania" gospodarki UK po Brexicie.

Blisko 4 proc. osłabił się we wtorek południowoafrykański rand, po doniesieniach o tym, że minister finansów RPA zostanie postawiony w stan oskarżenia w sprawie domniemanej defraudacji.

Na rynku ropy naftowej, po poniedziałkowych rekordowych wzrostach nastąpiła korekta. Baryłka Brent we wtorek po południu jest wyceniana poniżej 53 USD. IEA oceniła w październikowym raporcie, że nadpodaż ropy na rynku potrwa do końca I poł. 2017 r. Na rynku pojawiły się spekulacje, że obniżka produkcji przez państwa OPEC może nie być wystarczająca do ograniczenia nadwyżki zapasów. We wtorek po południu sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo powiedział, że ewentualne porozumienie kartelu i Rosji o ograniczeniu wydobycia będzie trwać od 6 do 12 miesięcy.

W Europie we wtorek główne indeksy oscylowały wokół poziomu z poniedziałkowego zamknięcia. Uwagę zwrócił główny indeks giełdy w Londynie FTSE 100, który osiągnął na chwilę najwyższą w historii wartość w handlu śródsesyjnym.

Indeks Euro Stoxx 50 spada przed zamknięciem o 0,1 proc. Francuski CAC 40 zniżkuje o 0,1 proc. Niemiecki DAX idzie w dół o 0,1 proc.

Z europejskich spółek wyniki podała LVMH, która odnotowała wyższy od konsensusu wzrost sprzedaży w III kw. 2016 r. We wtorek akcje luksusowego domu handlowego rosną o ponad 5 proc.

W ślad za LVMH, która jest uważana za barometr dla pozostałych spółek z branży dóbr luksusowych, w górę poszły akcje m. in. Christian Dior i Swatch Group AG.

Spada kurs akcji Airbusa, który ogłosił, że planuje spowolnić tempo montażu samolotów A380 do jednej maszyny miesięcznie od 2018 roku.

PODWYŻKA STÓP W USA W XII BYŁABY „W PORZĄDKU” – EVANS, FED

„Podwyżka stóp procentowych w grudniu byłaby w porządku, choć zależy od tego, czy uważamy, że rozpoczęcie renormalizacji (w polityce monetarnej – PAP) jest słuszne” – powiedział w poniedziałek Charles Evans, przewodniczący Rezerwy Federalnej z Chicago. Dodał, że nastawienie o wstrzymywaniu się przez Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) od podwyżek może wkrótce ulec zmianie. Evans powiedział, że chciałby zobaczyć „przekonujące” oznaki wzrostu inflacji w kierunku 2-proc. celu Fed, co stanowiłoby „właściwe i łatwe” wsparcie dla decyzji o podwyżkach. Evans jest zdania, iż obawy o to, że Fed doprowadzi do wzrostu inflacji powyżej 2 proc., co będzie wymagało natychmiastowej odpowiedzi ze strony banku centralnego, są „przesadzone”.

NADPODAŻ ROPY DO KOŃCA I POŁ. ’17, POROZUMIENIE Z ALGIERU KORZYSTNE DLA RÓWNOWAGI NA RYNKU – EIA

Rynek ropy będzie zmagać się z sytuacją nadpodaży surowca do końca I poł. 2017 r. – oceniła w miesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). W raporcie z września napisano, że z nadwyżką rynek będzie mieć do czynienia także w II poł. 2017 r. Powrót do równowagi na rynku ropy może być szybszy, ocenia IEA, jeżeli OPEC będzie trzymać się porozumienia z Algieru z końca września, gdzie wstępnie zdecydowano o ograniczeniu wydobycia surowca w ramach kartelu. IEA szacuje, że globalny popyt na surowiec w III kw. 2016 r. był najniższy od 4 lat, podczas gdy rok temu był najwyższy od 2010 r. IEA oczekuje utrzymania popytu na ropę w 2016 roku na poziomie 1,2 mb/d oraz utrzymania tego poziomu w 2017 roku.

OBIETNICA PUTINA O OGRANICZENIU WYDOBYCIA ROPY MOŻE NIE POMÓC RYNKOWI - GOLDMAN SACHS

Podczas gdy Rosja i Arabia Saudyjska zapowiedziały możliwość ograniczenia wydobycia ropy naftowej, wyższe wydobycie ze strony Libii, Nigerii i Iraku może znacząco wpłynąć na rynek surowca w 2017 roku - napisali we wtorkowym raporcie analitycy Goldman Sachs. Ich zdaniem, porażka w osiągnięciu porozumienia przez OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia ropy, "popchnie" ceny znacząco w dół do 43 USD za baryłkę z powodu światowej nadwyżki surowca w IV kwartale 2016 roku.

GORSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI ALCOA ZA III KW. 2016

Skorygowany zysk na akcję Alcoa wyniósł 32 centy - podała we wtorek spółka. Tymczasem analitycy spodziewali się, że skorygowany zysk na akcję wyniesie 34 centy. Sprzedaż Alcoa wyniosła 5,21 mld USD, wobec oczekiwanych 5,33 mld USD.

WYCIEKŁ „CZARNY SCENARIUSZ” BREXITU RZĄDU WLK. BRYTANII

PKB Wlk. Brytanii może być o 5,4-9,5 proc. niższy, jeżeli Wlk. Brytania opuści wspólny rynek UE i będzie zmuszona prowadzić wymianę handlową na zasadach WTO, w porównaniu do scenariusza, w którym UK pozostaje w UE – wynika z wyliczeń rządowych, do których dotarł brytyjski dziennik „The Times”. Budżet Wlk. Brytanii może tracić w takiej sytuacji 66 mld funtów rocznie z tytułu mniejszych wpływów podatkowych, czyli 1/10 budżetu na 2016 r.

CLINTON MA 70 PROC. SZANS NA ZWYCIĘSTWO W WYBORACH – CITI

Citi podwyższył do 70 proc. z 60 proc. swoje szacunki prawdopodobieństwa zwycięstwa Hilary Clinton w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Analitycy banku wskazali, iż Clinton zdobywa przewagę w sondażach, a Donald Trump w swej kampanii napotyka na trudności w poradzeniu sobie z problemami oraz w zdobyciu poparcia poza tradycyjnym elektoratem. Citi przywołuje również wyliczenia FiveThirtyEight, firmy badawczej, która wycenia zwycięstwo Clinton na ponad 80 proc., co oznacza wzrost o blisko 20 proc. od pierwszej debaty prezydenckiej z końca września.

INDEKS ZEW W NIEMCZECH W X WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w X okazało się mocniejsze niż przypuszczano. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 6,2 pkt. wobec 0,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 4,0 pkt. Indeks ocen obecnej sytuacji wzrósł w X do 59,5 pkt. z 55,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Tu oczekiwano 55,5 pkt.

WSKAŹNIK OPTYMIZMU WŚRÓD DROBNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW W USA W DÓŁ W IX

W USA zanotowano spadek wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców NFIB. We wrześniu indeks ten wyniósł 94,1 pkt., po spadku o 0,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu indeksu do 95,0 pkt. z 94,4 pkt. miesiąc wcześniej. 7 proc. drobnych przedsiębiorców ocenia, że obecnie jest dobry czas na rozwój firmy, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 9 proc. 10 proc. deklaruje chęć zatrudnienia nowych pracowników, wobec 9 proc. w sierpniu.