Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach przynosi spadki - najwięcej tracą spółki energetyczne i finansowe. Na rynku walutowym, po publikacji wskaźnika ISM w przemyśle za sierpień, osłabia się dolar.

Indeks S&P 500 traci 0,6 proc. Indeks Dow Jones jest na 0,5-proc. minusie. Nasdaq dołuje 0,4 proc.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największe spadki notują American Express, Goldman Sach i Caterpillar.

W ujęciu sektorowym, w ślad za spadkami cen ropy na światowych rynkach, największe spadki notują spółki energetyczne. Spadają również firmy finansowe.

Traci kurs firmy Campbell Soup, producenta żywności w puszkach. Firma podała niższe od oczekiwań wyniki za IV kw. roku podatkowego oraz gorsze od konsensusu prognozy na dalszą część roku.

Słabe nastroje na rynkach w czwartek to między innymi efekt rozczarowującego odczytu wskaźnika aktywności w przemyśle amerykańskim ISM, który po raz pierwszy od 5 miesięcy spadł poniżej 50 pkt., a więc poniżej granicy pomiędzy rozwojem a recesją w sektorze.

Po publikacji wskaźnika ISM dolar wyraźnie osłabia się wobec euro i jena. Po publikacji odczytu kurs EUR/USD wzrósł do 1,119. Amerykańska waluta traci na wartości również wobec japońskiego jena.

Po publikacji wyjątkowo dobrego odczytu PMI w przemyśle Wielkiej Brytanii umacnia się funt. Kurs GBP/USD rośnie o ok. 1,2 proc. do 1,330 z 1,314 z rana. Funt w odniesieniu do euro umocnił się do poziomu najwyższego od początku sierpnia. Kurs GBP/EUR rośnie o ok. 0,9 proc. do 1,188 z 1,180 z rana.

Po publikacji odczytu ISM, o 6 pkt. proc., do 32 proc., spadło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu. Prawdopodobieństwo podwyżki do końca tego roku jest wyceniane na 58 proc., o 3 proc. mniej niż przed danymi ISM.

W centrum uwagi rynku w USA będą w piątek dane o bezrobociu w sierpniu. Odczyt będzie istotnym czynnikiem, który będą brać pod uwagę członkowie Fed przy podejmowaniu decyzji o wysokości stóp procentowych podczas wrześniowego posiedzenia. Analitycy spodziewają się, że stopa bezrobocia wyniesie 4,8 proc. wobec 4,9 proc. w lipcu. W sektorze pozarolniczym oczekiwany jest też wzrost liczby nowych miejsc pracy o 180 tys. wobec 217 tys. miesiąc wcześniej.

Zniżkują ceny ropy naftowej, której szkodzą środowe dane o wzroście zapasów surowca w USA. Baryłka ropy Brent wyceniana jest po 45,7 USD. Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,28 mln baryłek do 525,87 mln baryłek.

Po solidnych zwyżkach w trakcie sesji giełdy w Europie po danych ISM zeszły pod kreskę. Indeks Euro Stoxx spada o 0,3 proc. FTSE zniżkuje o 0,7 proc. CAC 40 idzie w dół o 0,1 proc., a DAX zniżkuje o 0,6 proc..

WSKAŹNIK AKTYWNOŚCI W PRZEMYŚLE USA ISM W DÓŁ

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim w sierpniu spadł do 49,4 pkt. z 52,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,0 pkt. Poziom 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a recesją w sektorze. Wskaźnik ISM znalazł się na najniższym od stycznia poziomie, a od pięciu miesięcy wskazywał na ekspansję w sektorze.

INDEKS PMI W SEKTORZE PRZEMYSŁOWYM W USA ZGODNY Z OCZEKIWANIAMI

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 52,0 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 52,1 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 52,1 pkt.

MNIEJ ZWOLNIEŃ W USA

W sierpniu liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 21,8 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2015, po spadku w lipcu 2016 r. o 57,1 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

NIEOCZEKIWANY WZROST PMI W PRZEMYŚLE W WIELKIEJ BRYTANII

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, wyniósł w sierpniu 53,3 pkt. wobec 48,3 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 49,0 pkt. Sierpniowy odczyt jest najwyższy od 10 miesięcy, a wzrost o 5 pkt. mdm jest największy w historii badania.

DOBRE ODCZYTY PMI W EUROPIE

Indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w sierpniu 51,7 pkt. wobec 52,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Rynek zakładał, że indeks wyniesie 51,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, wyniósł w sierpniu 53,6 pkt. wobec 53,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Odczyt był zgodny z konsensusem.

Indeks PMI w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w sierpniu 48,3 pkt. wobec 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane. Wstępnie szacowano 48,5 pkt.

LEPSZY OD OCZEKIWAŃ PMI Z CHIN

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w sierpniu 50,4 pkt. wobec 49,9 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy szacowali PMI na 49,8 pkt. Jest to najwyższy odczyt od końca 2014 r. Indeks PMI w sektorze usług Chin wyniósł w sierpniu 53,5 pkt. wobec 53,9 pkt. w poprzednim miesiącu.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W GÓRĘ, ALE PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 263 tys. z 261 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys.

RATING JAPONII BEZ ZMIAN, PERSPEKTYWA RÓWNIEŻ – S&P

Agencja Standard&Poors utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Japonii na poziomie A+/A-1 z perspektywą stabilną. Zdaniem S&P stabilna perspektywa długoterminowego ratingu odzwierciedla oczekiwania, iż nominalny wzrost gospodarczy na poziomie 2 proc. oraz negatywne rentowności nowych emisji długu rządowego spowolnią wzrost zadłużenia w najbliższych 2 latach i doprowadzą do jego stabilizacji.

PAŃSTWA WYDOBYWAJĄCE ROPĘ CORAZ BLIŻEJ WSPÓLNEGO STANOWISKA - ARABIA SAUDYJSKA

Państwa członkowskie OPEC oraz inni producenci ropy naftowej niezrzeszeni w organizacji są coraz bliżej wspólnego stanowiska w sprawie poziomów wydobycia – oświadczył w czwartek minister ds. Ropy Naftowej Arabii Saudyjskiej Adel al-Jubeir. Przedstawiciele OPEC oraz między innymi Rosji spotykają się w trakcie szczytu organizowanego przez międzynarodową Agencję Energii, a jednym z tematów rozmów ma być ewentualne zamrożenie poziomów wydobycia ropy naftowej.

PREZYDENT BRAZYLII USUNIĘTA Z URZĘDU

Senat Brazylii usunął z urzędu prezydenta Dilmę Rousseff, która sprawowała władzę od 2011 r. Jednocześnie przegłosowano, iż do kolejnych wyborów, które odbędą się w 2018 r., na czele państwa będzie stać Michel Temer, polityczny przeciwnik Rousseff.

Opozycja zarzuca byłej prezydent, iż posiadała wiedzę na temat największego skandalu korupcyjnego w historii Brazylii wokół koncernu naftowego Petrobras, w który zamieszany był prezydent da Silva, lecz nie ujawniła przestępczego procederu. Oficjalnym powodem pozbawienia Rousseff urzędu są zarzuty dotyczące zawyżania faktycznego stanu budżetu przed poprzednimi wyborami prezydenckimi, w których została wybrana na drugą kadencję.