Wtorkowa sesja na amerykańskich rynkach akcji przebiega pod znakiem niedużych spadków indeksów, a ich notowaniom szkodzi zniżkujący kurs Apple po tym, jak spółka ta została ukarana przez Komisję Europejską za nieprawidłowości przy płaceniu podatków. W centrum uwagi są spekulacje na temat terminu podwyżki stóp proc. przez Fed, które umacniają dolara.

Indeks S&P 500 spada 0,3 proc. Indeks Dow Jones jest na 0,4-proc. minusie. Nasdaq spada 0,3 proc.

W ujęciu sektorowym negatywnie na Wall Street wyróżnia się branża użyteczności publicznej. Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy negatywny wpływ na jego notowania mają tracące na wartości walory Boeinga.

Blisko 1 proc. spada kurs Apple. Spółka ta jest w centrum uwagi po tym, jak technologiczny gigant został ukarany przez Komisję Europejską karą w wysokości około 13 mld euro za nieprawidłowości w płaceniu podatków w Europie.

Na ponad 1 proc. plusie kończą sesję giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx rośnie o 1,2 proc. Niemiecki DAX jest na 1,1-proc. plusie. Francuski CAC 40 rośnie o 1,0 proc.

Wzrostom w Europie przewodzi sektor bankowy. Branżowy indeks Euro Stoxx Banks rósł w trakcie sesji o ponad 1,5 proc. Dobrą sesje notował włoski Unicredit po informacjach o tym, że bank ten rozważa sprzedaż złych pożyczek wartych 20 mld euro. W Niemczech indeks giełdowy ciągnęły w górę notowania Deutsche Banku.

Na rynku walutowym umacnia się dolar. Kurs EUR/USD spadł w trakcie sesji do poniżej poziomu 1,115 i jest najniżej od dwóch tygodni. Dolar zyskuje na wartości również wobec japońskiego jena. Kurs USD/JPY wzrósł w trakcie sesji powyżej poziomu 102,5 co oznacza, ze amerykańska waluta jest najmocniejsza wobec japońskiego odpowiednika od trzech tygodni.

Umocnienie dolara to efekt ostatnich sygnałów gotowości ze strony amerykańskich bankierów centralnych do podniesienia stóp procentowych w najbliższym czasie. W ubiegłym tygodniu na zbliżanie się terminu podwyżek stóp wskazali prezes Fed Janet Yellen oraz jej zastępca Stanley Fischer. We wtorek w wywiadzie dla agencji Bloomberg, Fisher stwierdził, że o terminie kolejnej podwyżki stóp w USA zdecydują dane makro.

We wtorek lepszy od oczekiwań okazał się odczyt wskaźnika zaufania konsumentów amerykańskich za sierpień. Indeks opracowany przez Conference Board wzrósł do 101,1 pkt., co jest jego najwyższym poziomem od blisko roku.

Dla przyszłości polityki monetarnej w USA w krótkim terminie ważny będzie raport z amerykańskiego rynku pracy za sierpień, który inwestorzy poznają już w ten piątek. Analitycy szacują, że dane wskażą, iż zatrudnienie w amerykańskiej gospodarce wzrosło w kończącym się miesiącu o 180 tys. nowych miejsc pracy po wyniku 217 tys. miesiąc wcześniej.

Rynek terminowy prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu we wrześniu wycenia na 34 proc. Prawdopodobieństwo podwyżki do końca tego roku jest wyceniane na 59 proc.

Umocnienie dolara szkodzi cenom nominowanej w tej walucie ropy naftowej. Ceny surowca traciły w trakcie wtorkowej sesji i zeszły w trakcie handlu w pobliże poziomu 48,5 dolarów.

O PODWYŻCE STÓP PROCENTOWYCH PRZEZ FED ZDECYDUJĄ DANE MAKRO - FISCHER

Rezerwa Federalna podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych bazując na napływających danych z gospodarki USA i to one ostatecznie zdecydują o terminie kolejnej podwyżki – ocenił wiceszef Fed Stanley Fisher. Dodał, że Fed „nie planuje wprowadzania niczego w rodzaju negatywnych stóp procentowych w USA”.

INDEKS ZAUFANIA KONSUMENTÓW W USA W SIERPNIU WYNIÓSŁ 101,1 PKT

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w sierpniu 101,1 pkt. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 97 pkt. W lipcu indeks wyniósł 96,7 pkt. po korekcie, wobec 97,3 pkt. przed korektą.

INDEKS CEN DOMÓW S&P/CASESHILLER W USA W CZERWCU WZRÓSŁ O 5,13 PROC. RDR

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w czerwcu o 5,13 proc. rdr i wyniósł 189,87 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,1 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5,25 proc. rdr po korekcie.

INFLACJA W NIEMCZECH W SIERPNIU BEZ ZMIAN NA POZIOMIE 0,4 PROC. RDR

Inflacja w Niemczech w sierpniu wyniosła 0,4 proc. rdr - podano we wstępnym wyliczeniu. Spodziewano się tymczasem, że wzrośnie ona do 0,5 proc. rdr. Miesiąc wcześniej inflacja rdr w Niemczech wyniosła 0,4 proc. W ujęciu mdm wskaźnik pozostał w sierpniu bez zmian, wobec zakładanego wzrostu o 0,1 proc. i wzrostu 0,3 proc. miesiąc wcześniej.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W JAPONII WZROSŁA MOCNIEJ OD PROGNOZ

Sprzedaż detaliczna w Japonii wzrosła w lipcu mdm o 1,4 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,3 proc., po korekcie z +0,2 proc. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 0,8 proc. Rdr sprzedaż spadła o 0,2 proc., po spadku poprzednio o 1,3 proc., po korekcie. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna spadnie o 0,9 proc., po spadku o 1,4 proc. przed korektą.

W JAPONII SPADŁA STOPA BEZROBOCIA

W Japonii stopa bezrobocia w lipcu spadła do 3,0 proc. z 3,1 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik wyniesie bez zmian 3,1 proc.

NASTROJE W EUROLANDZIE W SIERPNIU POGORSZYŁY SIĘ MOCNIEJ NIŻ PROGNOZOWANO

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w sierpniu 103,5 pkt. wobec 104,5 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z +104,6 pkt. - podała Komisja Europejska. Analitycy spodziewali się w sierpniu indeksu na poziomie 104,1 pkt. Indeks zaufania konsumentów wyniósł w sierpniu minus 8,5 pkt. wobec minus 7,9 pkt. poprzednio. Oczekiwano minus 8,5 pkt.

APPLE WINNE UNIKANIA PODATKÓW; MA ZAPŁACIĆ OK. 13 MLD EURO

Apple nie płacił praktycznie żadnych podatków od zysków ze sprzedaży w swoich sklepach w Europie - uznała Komisja Europejska, wskazując, że gigant będzie musiał teraz oddać ok. 13 mld euro. Jest to rekordowa suma. Korporacja zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Koncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków.

BREXIT NIE JEST JESZCZE PRZESĄDZONY - KOMISARZ UE OETTINGER

Unijny komisarz Guenther Oettinger oświadczył we wtorek, że Brexit nie jest jeszcze przesądzony. Oettinger, unijny komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, pełniący tę funkcję z ramienia Niemiec, powiedział w wywiadzie dla dziennika "Bild", że "nie stawiałby zbyt wiele na to, że dojdzie do Brexitu".

"Może być tak, że nastawienie opinii publicznej zmieni się, jeśli sytuacja gospodarcza po głosowaniu za Brexitem się pogorszy" - dodał Oettinger, przyznając jednocześnie, że rezultat brytyjskiego referendum jest wiążący dla rządu w Londynie.

FRANCJA ZA PRZERWANIEM NEGOCJACJI W SPRAWIE TTIP

Rząd Francji we wrześniu opowie się za przerwaniem obecnej rundy negocjacji między Komisją Europejską a USA w sprawie umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) - oświadczył we wtorek francuski sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego Matthias Fekl. Jego zdaniem w trwających rozmowach brakuje równowagi. "Amerykanie nic nie dają albo rzucają ochłapy" - powiedział, zauważając, że sojusznicy "nie tak powinni negocjować". "Stosunki między UE a USA nie są na odpowiednim poziomie" - ocenił przedstawiciel francuskiego rządu.

ROSYJSKIE MINISTERSTWO GOSPODARKI OBNIŻYŁO PROGNOZY WZROSTU PKB

Ministerstwo Gospodarki Rosji obniżyło swoje prognozy wzrostu PKB w 2016 roku. Resort gospodarki szacuje teraz, że rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 0,6 proc., zakładając, że baryłka ropy będzie kosztować średnio 41 dolarów. W poprzedniej prognozie Ministerstwo Gospodarki oceniało, że PKB Rosji spadnie w tym roku o 0,2 proc.

SŁOWACJA CHCE ZNIESIENIA SANKCJI WOBEC ROSJI - "SUEDDEUTSCHE ZEITUNG"

Sprawująca przewodnictwo w Unii Europejskiej Słowacja domaga się zniesienia sankcji wobec Rosji - pisze we wtorek niemiecki "Sueddeutsche Zeitung". Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa natomiast, że nie ma obecnie warunków do złagodzenia restrykcji.