Wzrosty na warszawskiej giełdzie są wynikiem słabszych, piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, które osłabiły dolara - powiedział Artur Kołsut, makler BZ WBK. Jego zdaniem, WIG 20 wróci do ataku na 2.000 pkt. dopiero w połowie wakacji.

"Warszawska giełda cały czas pozostaje pod wpływem danych z amerykańskiego rynku pracy - znacznie osłabiły one dolara, a to pozytywnie przełożyło się na surowce. Na tym zaś zyskały wszystkie rynki wschodzące, w tym Polska" - powiedział Kołsut.

"Główną siłą wzrostów WIG 20 były banki - mogły się do tego przyczynić łagodniejsze wypowiedzi napływające z Kancelarii Prezydenta, jak i oczekiwanie na konferencję prasową zaplanowaną po zamknięciu giełdy, która na pewno będzie miała wydźwięk w jutrzejszym otwarciu banków" - dodał.

Zdaniem maklera, WIG 20 może zaatakować 2.000 pkt. pod koniec lipca.

Reklama

"Myślę, że do końca lipca WIG 20 powinien wrócić do ataku na 2.000 pkt., ale jest możliwe, że przez okres wakacyjny na giełdzie zapanuje marazm, co może opóźnić ten ruch" - powiedział.

Reklama

WIG 20 mocno wzrósł w pierwszych dwóch godzinach sesji, a następnie oscylował wokół poziomu 1.830 pkt. Na zamknięciu indeks blue chipów wzrósł o 1,98 proc. do 1.832,79 pkt.

Zyskały też pozostałe indeksy - WIG 1,72 proc., mWIG 40 1,8 proc., a sWIG 80 0,62 proc. Obroty na rynku wyniosły ok. 675 mln zł.

Rekordowy wzrost, o 7,29 proc., zanotowała Enea. Był to największy wzrost od 8 sierpnia 2009 roku. 4,75 proc. zyskały zaś akcje Energi.

Spadek o 0,82 proc. odnotował KGHM.

"Dzisiejsze spadki wynikają ze słabszych notowań miedzi na giełdzie towarowej w Londynie, które spadały po informacjach o największym wzroście zapasów tego surowca od sierpnia 2004 r. Myślę jednak, że rynek przez 2-3 dni +przemieli+ te informacje i miedź zacznie rosnąć" - powiedział Kołsut.

Na szerokim rynku wyróżniały się akcje Grupy Azoty, które zyskały 7,82 proc. Krystian Brymora, analityk DM BDM, powiedział w rozmowie z PAP, że wynikały one prawdopodobnie z tego, iż wcześniej rynek przereagował na zeszłotygodniowe informacje o błędzie w wynikach Polic.

MDIF Media Holdings I, spółka zależna Media Development Investment Fund, poinformowała, iż posiada bezpośrednio 5.350.000 akcji Agory, stanowiących 11,22 proc. kapitału zakładowego spółki oraz dających prawo do 8,26 proc. głosów na WZA. Akcje Agory zyskały 1,58 proc.

Walne Zgromadzenie Elektrotimu zdecydowało, że z zysku netto wypracowanego w 2015 r. spółka wypłaci 1,24 zł dywidendy na akcję. Notowania Elektrotimu wzrosły o 0,95 proc.