W czwartek GPW w ślad za światowymi rynkami zniżkuje. Rosną notowania tylko trzech spółek wchodzących w skład WIG 20: PKN Orlen, PGNiG oraz CCC. Na rynku walutowym złoty ustabilizował się na poziomie 4,40 za euro i czeka na dane z GUS.

Czwartkowe notowania WIG 20 rozpoczął od 0,12 proc. wzrostu do 1.844,07 pkt. Niedługo później indeks zaczął tracić i około 11.20 WIG 20 zniżkował 0,9 proc. i wynosił 1.825,0 pkt.

Zniżkowały także pozostałe indeksy warszawskiego parkietu - WIG spadał o 0,8 proc., a mWIG o 0,6 proc. Obroty na rynku wynoszą ok. 190 mln zł.

Maklerzy wskazują, że zachodnie giełdy nie mają w czwartek powodów do zwyżek indeksów - Fed już w czerwcu może podwyższyć stopy procentowe. Około godz. 11.20 niemiecki DAX oraz brytyjski FTSE tracą około 1,5 proc., a francuski CAC spada o 1 proc.

Wśród blue chipów rosną tylko trzy spółki: PKN Orlen (0,9 proc.), PGNiG (0,6) oraz CCC (0,3 proc.)

Największy obrót jest na akcjach Pekao SA, około 16 mln zł, a kurs akcji spółki idzie w dół o 0,5 proc.

Wyraźnie, 3,3 proc., tracą akcje Aliora po informacji z prospektu emisyjnego, że zarząd Alior Banku nie planuje rekomendować wypłaty dywidendy za 2016 rok. Później zarząd rozważy zmianę polityki w zakresie dywidendy i może zarekomendować jej wypłatę, jednak ocenia, że dywidenda z zysku za 2017 r. może okazać się niemożliwa.

Kolejny dzień najgorzej wśród dużych spółek radzi sobie Energa, która zniżkuje o 4 proc. Spółka podała w komunikacie, że Grupa Energa nie planuje zaangażowania w aktywa lub akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej komentując w ten sposób spekulacje prasy.

Akcje JSW kontynuują spadek i w czwartek ok. 11.15 tracą 4,5 proc.

W czwartek na rynku głównym GPW zadebiutowała spółka i2 Development. Kurs akcji rośnie o 4,5 proc. do 20,89 zł. W ramach pierwszej oferty publicznej i2 Development inwestorom przydzielono 1,7 mln akcji. Łączna wartość oferty wyniosła 34 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie prowadzonych inwestycji. i2 Development działa na rynku deweloperskim od 2012 r.

WALUTY

W czwartek na rynku walutowym złoty lekko umacnia się względem walut bazowych. Kurs EUR/PLN spada do 4,3960, a USD/PLN spada do 3,9181.

W ocenie analityków z Banku Gospodarki Krajowej złoty względnie spokojnie przyjął "minutes" Fed, "po których kurs EUR/PLN ustabilizował się w okolicach poziomu 4,40".

Z raportu z ostatniego posiedzenia Fed wynika, że większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w trakcie kwietniowego posiedzenia było zdania, iż decyzja o podwyżce stóp procentowych w czerwcu będzie wskazana, jeśli gospodarka amerykańska będzie dalej wykazywała poprawę.

"Dzisiaj największy wpływ mogą mieć czynniki krajowe, związane z publikacją kolejnej porcji kwietniowych danych przez GUS" - napisali w czwartkowej nocie.

GUS o godz. 14.00 opublikuje dane dot. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz cen produkcji.

OBLIGACJE

Analitycy z Banku Gospodarstwa Krajowego zauważają również, czynniki globalne związane z przeszacowaniem przez rynki prawdopodobieństwa podwyżki stopy Fed negatywnie oddziałują na polskie obligacje skarbowe.

"Po umocnieniu wywołanym decyzją Moody’s nie ma już śladu. Rentowności podskoczyły do poziomów najwyższych od tygodnia. Choć głównym powodem było osłabienie długu na rynkach bazowych, to również informacje Fitcha nie przysłużyły się polskim papierom, redukując przestrzeń do zawężenia spreadów do bezpiecznych obligacji" - napisali w czwartkowej nocie.

"Dziś podobnie jak wczoraj liczyć się będą przede wszystkim impulsy z rynków bazowych. Za granicą oczekujemy uspokojenia nastrojów i osłabienia presji na wzrosty rentowności, co powinno dać oddech również polskim obligacjom. Jednocześnie uważamy, że krajowe dane, choć nie będą wspierać oczekiwań na redukcje stóp, to jednak niosą ze sobą znikome ryzyko negatywnego oddziaływania na ceny" - dodali.

Około 11.20 2-letnie obligacje są na poziomie 1,53 proc., 5-letnie na 2,25 proc., a 10-letnie na 3,04 proc.