Warszawska giełda notuje w środę lekkie zniżki ciągnięta w dół m.in. przez KGHM. Jednocześnie złoty osłabia się do euro i dolara, a rentowności obligacji skarbowych pozostają stabilne.

WIG 20 zniżkuje o około 0,2 proc, podobnie zachowuje się szeroki WIG oraz indeksy grupujące średnie i małe spółki. Obroty o godz. 13.00 wynoszą 240 mln zł.

Najmocniej handlowaną spółka jest KGHM, którego notowania idą w dół o 1,7 proc. We wtorek wieczorem spółka podała, że jej zarząd rekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 300 mln zł, co oznacza 1,5 zł na akcję. W środę zniżkują ponadto notowania miedzi.

Po stronie spadków w WIG 20 uwagę zwraca również CCC, które zniżkuje około 2,2 proc. To drugi dzień spadków - we wtorek spadek wyniósł 2,5 proc.

Najmocniejszy wzrost, o 1,2 proc., notuje Cyfrowy Polsat. O 0,8 proc. rośnie kurs Lotosu.

Wycena telekomunikacyjnej Netii rośnie o 0,6 proc. Spółka podała, że przeznaczy na realizację trwającego programu skupu akcji własnych oraz koszty obsługi do 100 mln zł z kapitałów zapasowych utworzonych z zysków lat ubiegłych. Wcześniej spółka zapowiadała, że wyda do 50 mln zł. Netia poinformowała również, że związki zawodowe reprezentujące pracowników TK Telekom, spółki zależnej, weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Związki chcą podwyżek oraz zatrzymania redukcji zatrudnienia.

O 33 proc. do 3,07 zł zwyżkuje kurs TelForceOne, dystrybutora elektroniki. Kaps Investment i Sebastian Sawicki wezwali we wtorek do sprzedaży 48,14 proc. akcji spółki, oferując po 3,1 zł za akcję.

Giełdy na zachodzie Europy, podobnie jak GPW, notują w środę spadki. Niemiecki DAX traci 0,1 proc., brytyjski FTSE 100 0,3 proc., a francuski CAC 40 0,1 proc.

WALUTY, OBLIGACJE

Kurs EUR/PLN rośnie w środę do 4,3950, podczas gdy nad randem oscylował w okolicy 4,37. Podobnie zachowuje się para dolar/złoty - kurs rośnie do 3,8966 z 3,86 rano. Ruchy te mają miejsce przy umocnieniu się dolara do euro, o około 0,3 proc.

W ocenie analityków na polskim rynku wyczerpał się pozytywny sentyment związany z piątkowym komunikatem agencji Moody's i inwestorzy znów zaczęli przykładać większą wagę do ryzyk ciążących nad polską gospodarką.

Wpływ na słabsze nastroje na rynkach wschodzących mają również rosnące obawy o podwyżkę stóp Fed w czerwcu - uważają analitycy BZ BWK. W środę o godz. 20 polskiego czasu opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku Fed.

Rynek krajowego długu skarbowego pozostaje od rana stabilny. Rentowności papierów dwuletnich PS0418 utrzymują się na poziomie 1,48 proc., pięciolatki PS0421 na 2,11 proc., a dziesięciolatki DS0726 na 2,91 proc.