Środowe notowania przyniosły spadki na GPW, WIG 20 zniżkował ponad 1,2 proc. Zdaniem analityków, inwestorzy nie powinni jednak niedoważać w swoich portfelach polskich akcji. Zalecają natomiast selektywne podejście do spółek.

Indeks WIG 20 spadł w środę na zamknięciu o 1,25 proc. do 1.892,5 pkt. schodząc do najniższego poziomu w kwietniu. Obroty wyniosły 551 mln zł.

"Sesja jest słaba, cały czas ciążą nam kursy banków, które cierpią przez szereg ryzyk politycznych, ale nie tylko. Potencjalne obniżenie ratingu Polski przez agencję Moody's może doprowadzić do niższych ocen samych banków" - powiedział PAP Jerzy Nikorowski z BNP BGŻ Paribas BM.

"Pomimo słabości naszej giełdy nie uważamy, że jest to moment na niedoważanie akcji w portfelach inwestorów. Jesteśmy nastawieni neutralnie i zalecamy selektywne podejście, chociaż ryzyka polityczne nadal sprawiają, że jesteśmy najgorszym rynkiem w regionie" - dodał.

Przed sesją wyniki za pierwszy kwartał podał BZ WBK. Zysk netto banku wyniósł 556,5 mln zł wobec konsensusu 513,3 mln zł. Gerry Byrne, p.o. prezesa banku, poinformował, że BZ WBK liczy, iż w kolejnych kwartałach utrzyma koszty ryzyka na poziomie zbliżonym do I kwartału, nie wyklucza sprzedaży niewielkich portfeli NPL.

Kurs banku stracił 3,46 proc., co było największą zniżką w indeksie dużych spółek.

Vestor DM obniżył rekomendację dla Orlenu do "neutralnie" z "kupuj", tnąc jednocześnie cenę docelową do 76 zł z 83 zł. Utrzymał natomiast zalecenie "akumuluj" dla Lotosu, obniżając cenę docelową tej spółki do 33 zł z 34 zł. Kurs Orlenu spadł o 2,1 proc., a Lotos zyskał zaledwie 0,03 proc.

DM BOŚ podwyższył cenę docelową mBanku do 312,6 zł z 290,7 zł, a dla Millennium do 5,02 zł z 4,8 zł, utrzymując zalecenie "sprzedaj" dla obu banków. Akcje mBanku staniały o 0,4 proc., a Millennium o 1 proc.

Wyniki za pierwszy kwartał opublikował również w środę Budimex. Zysk netto grupy wyniósł 51,5 mln zł, wobec konsensusu 42,6 mln zł. Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu poinformował PAP, że wysoka marża brutto Budimeksu na działalności budowalnej zanotowana w I kw. 2016 r. wynikała z niskich kosztów materiałów oraz dobrej rentowności kończonych kontraktów, a grupa najprawdopodobniej nie utrzyma takiego poziomu marży w kolejnych okresach.

Kurs Budimeksu spadł o 0,9 proc.

CD Projekt podał, w uchwałach na walne zgromadzenie, że planuje przeznaczyć 250 mln zł na skup akcji własnych. Wycena producenta gier zniżkowała 0,4 proc.

W Stanach podczas zamknięcia giełdy w Warszawie indeksy Dow Jones i S&P 500 notowały ok. 0,3 proc. spadki. Rynki europejskie przeciwnie, zyskiwały - niemiecki DAX rósł o 0,5 proc., podobnie jak brytyjski FTSE.

O godzinie 20.00 polskiego czasu decyzję w sprawie stóp procentowych poda Fed.