Rezerwa Federalna podjęła w czwartek decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed ocenił, że inflacja w USA pozostaje niska oraz że jej wzrost będzie ograniczała niepewna sytuacja w światowej gospodarce.

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Nieznaczna większość ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów spodziewała się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Federalny Komitet Otwartego Rynku oczekuje, że podwyżka stóp procentowych będzie wskazana, jeśli będzie widoczna pewna dalsza poprawa na rynku pracy oraz jeśli będzie on wystarczająco przekonany, że inflacja powróci do 2 proc. celu w średnim terminie.

"Decyzja podjęta przez Fed wskazuje, że najbardziej znaczące na świecie gremium monetarne nie jest +byczo+ nastawione, jeśli chodzi sytuację w globalnej gospodarce" - ocenia Xu Liping, analityk HNA Topwin Futures Co. w Szanghaju.

"Wcześniejsze zawirowania na rynkach w Chinach wpłynęły na wzrost niepewności na świecie co do kondycji całej światowej gospodarki" - dodaje.

Chris Beauchamp, analityk rynkowy w IG w Londynie zwraca uwagę, że Fed prowadzoną przez siebie polityką monetarną odpowiada na globalne obawy na rynkach.

"Amerykański bank centralny reaguje na globalne obawy, szczególnie o sytuację gospodarki Chin i rynków wschodzących" - podkreśla.

"Nie tak dawny pogrom na rynkach w Chinach wskazuje na kruchość sytuacji w gospodarce, a przedstawiciele Fed są świadomi ryzyka, jakie stanowią Chiny" - dodaje.

Tai Hui, główny strateg rynkowy na Azję w JPMorgan Asset Management, przypomina z kolei, że prędzej czy później w USA będzie podwyżka stóp procentowych.

"Realia są takie, że podwyżka stóp procentowych w USA i tak nastąpi, niezależnie od tego, czy będzie to pod koniec 2015 r. czy w 2016" - ocenia.

"Myślę, że nie mamy nadal jasności co do zmian w polityce monetarnej w USA" - dodaje.

John Plassard, trader na rynku akcji w Mirabaud Securities w Genewie, podkreśla, że szefowa Fed Jane Yellen wskazała na niską inflację i utrzymanie się takiej sytuacji jeszcze przez wiele miesięcy.

"To może sugerować, że na najbliższym posiedzeniu Fed w październiku też nie będzie podwyżki stóp procentowych i że prawdopodobieństwo podwyższenia ich w grudniu też jest małe" - ocenia.

W piątek o 16.00 inwestorzy poznają wskaźnik wyprzedzający koniunktury w USA w sierpniu.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 12.15

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3186,54 -2,13
DAX Niemcy 10013,76 -2,11
FTSE 100 W.Brytania 6147,27 -0,64
CAC 40 Francja 4562,38 -1,99
IBEX 35 Hiszpania 9915,90 -1,89
FTSE MIB Włochy 21669,34 -1,95