Po optymistycznym początku, wygenerowanym najprawdopodobniej przez wczorajsze dynamiczne odreagowanie pod koniec handlu, indeksy szybko zamknęły lukę, a mieszane nastroje na zagranicznych rynkach nie stanowiły istotnego impulsu dla inwestorów w Warszawie.

W kraju wydarzeniem sesji były publikacje wyników przez PKN Orlen oraz Bank BZ WBK i Millenium. W przypadku pierwszej z tych spółek grę pod wyniki paliwowego emitenta obserwowaliśmy już w środę stąd trudno mówić o mocniejszej reakcji rynku. Podobnie jak w poprzednich tygodniach dało się zauważyć słabość krajowego rynku w stosunku do innych europejskich indeksów, które dynamicznie reagowały na nastroje kierowane przez publikacje wyników amerykańskich spółek.

W kraju wyróżniały się przede wszystkim akcje mniejszych spółek konsekwentnie utrzymujące indeksy sWIG80 oraz mWIG40 powyżej kreski. W przypadku drugiego z zestawień nadmienić należy dobre zachowanie walorów Azotów Tarnów (+8,48%) oraz Kulczyk Oil Ventures (+6,25%). Drugi z emitentów przed sesją poinformował, iż że planuje zakup kanadyjskiej firmy Winstar Resources. Po przejęciu chce być notowana zamiast Winstaru na giełdzie w Toronto.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 w dalszym ciągu znajduje się powyżej wsparcia na 2250 pkt., tworząc niepotwierdzoną jak dotąd formację spodka. Konsekwentnie rosnący LOP wskazuje jednak, iż jesteśmy coraz bliżej dynamicznego wybicia. Ostatecznie indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2 288,09 pkt. notując symboliczny wzrost o 0,06%, gdzie obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 871 mln PLN.

W przypadku rynków zagranicznych dominującym czynnikiem wpływającym na notowania są publikacje wyników spółek. W trakcie dzisiejszej sesji poznaliśmy m.in. lepsze od oczekiwań wyniki UPS oraz gorsze informacje ze spółki 3M, która wyraźnie ciąży indeksowi DJ. Amerykańscy inwestorzy czekają aktualnie na publikowane po zamknięciu wyniki Amazon.com oraz Starbucks Corp. Akcje obydwu spółek zyskują odpowiednio 1,57% oraz 0,65%. Generalnie inwestorzy wskazują, iż trwający sezon publikacji okazał się mniej pesymistyczny niż zakładano (wedle danych agencji Reuters 68,4% spółek z S&P pobiło szacunki rynkowe).

Wśród dzisiejszych istotnych publikacji ze Stanów wskazać należy jedynie na cotygodniową informację zwrotną z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt lepszy od prognoz (339k.) odebrany został neutralnie po tym jak zdecydowana większość rynku oczekiwała wskazania gorszego od prognoz, które potwierdziłoby utrzymanie programu QE w kolejnych miesiącach. Z technicznego punktu widzenia w przypadku indeksu S&P500 możemy mówić o wybiciu z 3-sesyjnej konsolidacji wskazując, iż amerykańscy inwestorzy mają chęć ponownie przetestować opór w okolicach 1600 pkt.

Konrad Ryczko