Wczorajszy dzień początkowo przyniósł kolejną falę wyprzedaży na wszystkich praktycznie klasach ryzykownych aktywów. EUR/USD spadł poniżej swoich minimów z 25.03.2013 i osiągnął kolejne na poziomie 1,2750, europejskie indeksy również zanurkowały. Amerykanie jednak wnieśli optymizm na europejskie rynki, co spowodowało, że WIG20 ostatecznie zamknął się wzrostem o 1,35% w stosunku do dnia poprzedniego. Wyjątkowo stabilnie zachowywała się wczoraj złotówka. Na EUR/PLN zmienność nie przekraczała 1 grosza.

Dziś po 11.00 cypryjskie banki ponownie zostaną otwarte. Po 12 dniach, w trakcie których Cypryjczycy byli praktycznie odcięci od swoich pieniędzy, wreszcie będą mogli zacząć prawie normalnie funkcjonować. Prawie to dobre słowo, ponieważ nadal będą obowiązywać restrykcje tak w obrocie gotówkowym, jak i bezgotówkowym.

Cypryjski rząd wprowadził ograniczenia wypłaty gotówkowej do 300 EUR dziennie. Firmy będą mogły regulować zobowiązania importowe, ale tylko po dostarczeniu odpowiednich dokumentów. Podróżujący za granicę będą mogli zabrać ze sobą najwyżej 3.000 EUR. Klienci cypryjskich banków nie będą też mogli zerwać lokaty terminowej przed terminem zapadalności.

O 13.30 poznamy dane na temat bezrobocia i PKB w USA, a o 14.45 indeks Chicago PMI.

Michał Kaszkowiak, Internetowykantor.pl