Środa na rynkach to kolejny dowód na to, iż Europa „ratunkiem” dla Cypru bardziej sobie zaszkodziła niż pomogła (nie mówiąc o Cypryjczykach, których czeka los gorszy niż Greków). Zapewnienia o wyjątkowości Cypru nie wystarczają aby powstrzymać powrót obaw o stabilność euro, która od kilku miesięcy nie była poddawana w wątpliwość. Poza coraz słabszym euro i pomimo kompletnej ignorancji na Wall Street coraz bardziej widać to na rynku długu i zachodnioeuropejskich rynkach akcji.

Moody’s chłodno o Cyprze, euro, dług pod presją

Pomimo planu ratunkowego uzgodnionego z Trojką, agencja Moody’s uważa, że ryzyko opuszczenia strefy euro przez Cypr pozostaje znaczące. Dodatkowo agencja wskazuje, iż ryzyko to może jeszcze wzrosnąć w wyniku kontroli kapitałowych i pod wpływem procesu restrukturyzacji dwóch największych banków.

Cypr jednak wyrządzi największą szkodę Europie w sposób bardzo pośredni. W zasadzie europejscy liderzy wyrządzili ją sobie sami. Warto zwrócić uwagę, iż powrót wiary w euro nie wynikał z faktycznie podjętych działań, a jedynie postawionej na szali wiarygodności strefy euro. W ten sam sposób można uszczuplić zaufanie rynków i kwestia cypryjska właśnie to uczyniła. Widać to w coraz większym stopniu na rynku długu, gdzie rosną rentowności włoskiego i hiszpańskiego długu, ale także portugalskiego (o nowych problemach w tym kraju pisaliśmy we wtorek). Z drugiej strony wczoraj rentowność 2-letnich niemieckich obligacji spadła poniżej zera, co ma spore znaczenie psychologiczne i mimo, iż na moment obecny nie ma oczekiwań aby EBC obniżył stopę depozytową poniżej zero, taki ruch na niemieckich papierach pokazuje, iż w Europie znów rośnie awersja do ryzyka. Wreszcie widać to również na zachodnioeuropejskich indeksach, które do tej pory ślepo podążały za Wall Street, ignorując „lokalne” problemy. Jak już wspominaliśmy w ubiegłym tygodniu, Cypr będzie miał niewielki wpływ makroekonomiczny, ale może mieć spory wpływ psychologiczny, po raz pierwszy w tym roku na rynkach pojawił się bowiem czynnik strachu.

Kolejne dane z USA

Dziś czeka nas spora porcja danych z amerykańskiej gospodarki. O 13.30 poznamy finalne dane o PKB za czwarty kwartał oraz dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Rynek oczekuje rewizji wzrostu w górę z 0,1% do 0,5% (w ujęciu anualizowanym) oraz niewielkiego wzrostu liczby zasiłków dla bezrobotnych (z 336 do 340 tys.). O 14.45 poznamy indeks Chicago PMI, czyli najważniejszy z indeksów regionalnych, który w ostatnich miesiącach najcelniej wskazywał zmiany krajowego ISM (ten poznamy już po Świętach). W przypadku Chicago PMI oczekiwany jest kosmetyczny spadek do 56,5 pkt.

Warto pamiętać, iż we wtorek pomimo jeszcze dłuższej listy danych, które tym razem rozczarowały inwestorów, w zasadzie nie mieliśmy reakcji rynku, także również dzisiejsze publikacje nie muszą być przełomowe dla notowań na Wall Street. Rynek walut śledzić będzie tygodniową publikację z rynku pracy, gdzie ostatnio dane były systematycznie lepsze od oczekiwań. Kolejny taki odczyt wpisałby się w trend spadkowy na EURUSD.

dr Przemysław Kwiecień