statystyki

Dlaczego ceny rosną i kto jest temu winien

autor: Marek Chądzyński25.01.2020, 08:00
Rząd postawił słuszną diagnozę: podnoszenie stopy inwestycji jest konieczne, ale nie tylko nie osiągnął celów zapisanych we wesłanej strategii, ale wręcz się od nich oddalił.

Rząd postawił słuszną diagnozę: podnoszenie stopy inwestycji jest konieczne, ale nie tylko nie osiągnął celów zapisanych we wesłanej strategii, ale wręcz się od nich oddalił.źródło: ShutterStock

Rząd postawił słuszną diagnozę: podnoszenie stopy inwestycji jest konieczne, ale nie tylko nie osiągnął celów zapisanych we wesłanej strategii, ale wręcz się od nich oddalił.

M amy dwa nurty w dyskusji o rosnących cenach. W pierwszym pobrzmiewają poważnie brzmiące ostrzeżenia („grozi nam stagflacja”), nawet z domieszką histerii („szalejąca drożyzna”, „drenowanie kieszeni Polaków”); w drugim raczej lekceważenie („to przejściowe”), z odrobiną imposybilizmu („to nie zależy od polityki pieniężnej”).

Magazyn DGP z 24 stycznia 2020 r.

Magazyn DGP z 24 stycznia 2020 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pierwszy nurt każe nam przyjąć perspektywę nadciągającej katastrofy. Stagflacja to zjawisko niebezpieczne. Występuje w nim gwałtowny wzrost cen w warunkach gospodarczej stagnacji czy nawet recesji. Dziwactwo, w którym popyt jest albo słaby, albo nawet spada, a mimo to ceny rosną, co dobija gospodarkę, stając się dodatkową zaporą dla konsumpcji prywatnej. Dodatkową, bo stagnacja (zupełne wyhamowanie aktywności gospodarczej) oznacza raczej małe prawdopodobieństwo podwyżek płac, a w recesji (czyli „zwijaniu się” gospodarki) rosnące bezrobocie to naturalny element krajobrazu. Tak czy owak dochody albo nie rosną, albo spadają – a tu ceny jeszcze szybują w górę. To właśnie jest stagflacja, której świat po raz pierwszy doświadczył w latach 70. poprzedniego wieku, gdy najpierw USA zrezygnowały ze standardu złota (pokrycia dolara w kruszcu), a wkrótce potem kraje arabskie zrzeszone w OPEC nałożyły embargo na dostawy ropy na kraje popierające Izrael w wojnie Jom Kipur. Zerwanie dolara ze złotej kotwicy (powiązane z jego 10-proc. dewaluacją) w połączeniu z szokiem podażowym (cena baryłki ropy wzrosła czterokrotnie) wywołały inflacyjny skok, z jednoczesnym wepchnięciem gospodarek Zachodu w stagnację.

S cenariusz stagflacyjny tłumaczony jest tym, że nasza gospodarka ciągle jest na wznoszącej. Według większości prognoz wzrost PKB wyniesie w tym roku ok. 3–3,5 proc. (to mniej niż w 2018 i 2019 r.). W dodatku zbliżony do potencjalnego, a więc takiego, który jest względnie bezpieczny, bo nie niesie ze sobą ryzyka makroekonomicznych nierównowag. Rynek pracy zaś jest w takim stanie, że właściwie nie grozi nam wzrost bezrobocia. Firmy co najwyżej mogą przestać zatrudniać.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wyborca(2020-01-25 11:28) Zgłoś naruszenie 83

  jak dalej pisowi zależy tylko na głosach to będzie rozdał a ciemny lud nie wie że to podnosi ceny., bo oni nie oszczędzają na swoim poletku , tylko obciążają zakłady pracy????

  Odpowiedz
 • za rządów peło /LOT/zadłużony i do likwidacji(2020-01-25 10:07) Zgłoś naruszenie 211

  dziś ta sama spółka skarbu odbudowana z nadwyżką przejmuje niemieckie lotnictwo.To samo dotyczy artykułu-co jest i co będzie w wizji.Rzeczywistość jest oczywista,będziemy narodem z przyszłością światową,do tego dążymy,lecz opozycja nadal chciwa swoich dobrodziejstw i mamy to co mamy.Lecz polityczne zachwiania równowagi olewamy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ue7xmózg=logiczne myślenie/krono to spółka/(2020-01-25 15:41) Zgłoś naruszenie 13

  a długu ona nie posiada.Więc nie opowiadaj peowskiej propagandy na poziomie lenina

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane