statystyki

Paliwa nie powinny szybko zdrożeć

autor: Justyna Piszczatowska10.12.2018, 07:13; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:13
Kraje kartelu odpowiadają za ok. 40 proc. globalnego wydobycia ropy i dysponują 70 proc. wszystkich rozpoznanych na świecie rezerw.

Kraje kartelu odpowiadają za ok. 40 proc. globalnego wydobycia ropy i dysponują 70 proc. wszystkich rozpoznanych na świecie rezerw.źródło: ShutterStock

W piątek kraje OPEC porozumiały się w sprawie cięć produkcji surowca w 2019 r. Ale to nie oznacza wzrostu cen na stacjach benzynowych.

Kraje kartelu odpowiadają za ok. 40 proc. globalnego wydobycia ropy i dysponują 70 proc. wszystkich rozpoznanych na świecie rezerw. Osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczeń produkcji nie było łatwe, a informacje o rozbieżnych stanowiskach producentów ropy wywoływały w ostatnich dniach wahania cen surowca.

Arabia Saudyjska, największy producent OPEC i jego nieformalny lider, chciała udziału wszystkich państw w ograniczeniach. Oczekiwała tego również od Iranu, który domagał się ulg, tłumacząc to sankcjami gospodarczymi, którymi jest objęty.

Drugiego dnia obrad zdecydowano, że produkcja planowana na 2019 r. zostanie ścięta o 1,2 mln baryłek ropy dziennie. Jest to odpowiedź OPEC na spadek cen ropy naftowej, który brał się dotychczas ze zwiększonego wydobycia wśród czołowych producentów. Od października surowiec staniał o jedną trzecią. Decyzja kartelu oznacza też odrzucenie apeli prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który domagał się, by OPEC nie zmniejszał wydobycia i pozwolił na dalszy spadek cen. Byłoby to korzystne dla wzrostu gospodarczego krajów rozwiniętych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane