statystyki

Paliwa nie powinny szybko zdrożeć

autor: Justyna Piszczatowska10.12.2018, 07:13; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:13
Kraje kartelu odpowiadają za ok. 40 proc. globalnego wydobycia ropy i dysponują 70 proc. wszystkich rozpoznanych na świecie rezerw.

Kraje kartelu odpowiadają za ok. 40 proc. globalnego wydobycia ropy i dysponują 70 proc. wszystkich rozpoznanych na świecie rezerw.źródło: ShutterStock

W piątek kraje OPEC porozumiały się w sprawie cięć produkcji surowca w 2019 r. Ale to nie oznacza wzrostu cen na stacjach benzynowych.

Kraje kartelu odpowiadają za ok. 40 proc. globalnego wydobycia ropy i dysponują 70 proc. wszystkich rozpoznanych na świecie rezerw. Osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczeń produkcji nie było łatwe, a informacje o rozbieżnych stanowiskach producentów ropy wywoływały w ostatnich dniach wahania cen surowca.

Arabia Saudyjska, największy producent OPEC i jego nieformalny lider, chciała udziału wszystkich państw w ograniczeniach. Oczekiwała tego również od Iranu, który domagał się ulg, tłumacząc to sankcjami gospodarczymi, którymi jest objęty.

Drugiego dnia obrad zdecydowano, że produkcja planowana na 2019 r. zostanie ścięta o 1,2 mln baryłek ropy dziennie. Jest to odpowiedź OPEC na spadek cen ropy naftowej, który brał się dotychczas ze zwiększonego wydobycia wśród czołowych producentów. Od października surowiec staniał o jedną trzecią. Decyzja kartelu oznacza też odrzucenie apeli prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który domagał się, by OPEC nie zmniejszał wydobycia i pozwolił na dalszy spadek cen. Byłoby to korzystne dla wzrostu gospodarczego krajów rozwiniętych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane