statystyki

Giełdowym spółkom trudno o wzrost zysku

autor: Łukasz Wilkowicz03.12.2018, 08:00; Aktualizacja: 03.12.2018, 08:35
Miniony kwartał dla dużej części krajowych spółek giełdowych nie był łaskawy.

Miniony kwartał dla dużej części krajowych spółek giełdowych nie był łaskawy.źródło: ShutterStock

Gospodarka rośnie. Wyniki dużej części firm notowanych na GPW wręcz przeciwnie.

Miniony kwartał dla dużej części krajowych spółek giełdowych nie był łaskawy. Chociaż wzrost gospodarczy przekroczył 5 proc., to rośnie grupa przedsiębiorstw, których rezultaty są gorsze niż przed rokiem. Tak wynika z dokonanej przez DGP wyników ponad 400 firm notowanych na głównym parkiecie warszawskiej giełdy.

Pogłębianie się problemów widać już na poziomie liczby firm deficytowych. Przed rokiem spółek ze stratą było w III kwartale niewiele ponad sto. W minionym kwartale już o niemal jedną piątą więcej. Stanowiły one 29 proc. ogólnej liczby przedsiębiorstw, które dotychczas przedstawiły swoje wyniki. Można się spodziewać, że w ostatecznym rozrachunku proporcja będzie jeszcze wyższa. Ci, którzy mają dobre rezultaty, na ogół nie zwlekają z ich publikacją. Opóźnienie jest najczęściej związane z problemami firm.

O słabszej kondycji spółek świadczy również to, że niemal połowa z nich – nawet jeśli wciąż są dochodowe – zanotowała wynik gorszy niż przed rokiem. Problem w największym stopniu dotyczy branży surowcowej, handlu i usług oraz spółek z branży finansowej, które nie prowadzą działalności bankowej lub ubezpieczeniowej.

W tej pierwszej grupie największy spadek zysku odnotował KGHM. „Skonsolidowany wynik netto wyniósł w trzecim kwartale 365 mln zł i był o 40 proc. niższy niż rok wcześniej. Różnica wynika głównie z niższych wyników operacyjnych KGHM Polska Miedź oraz wyższego podatku dochodowego” – podsumowała swoje rezultaty spółka. Informowała też o wzroście kosztów operacyjnych, w tym o większym z powodu wzrostu cen metali podatku od kopalin.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane