statystyki

Giełdowym spółkom trudno o wzrost zysku

autor: Łukasz Wilkowicz03.12.2018, 08:00; Aktualizacja: 03.12.2018, 08:35
Miniony kwartał dla dużej części krajowych spółek giełdowych nie był łaskawy.

Miniony kwartał dla dużej części krajowych spółek giełdowych nie był łaskawy.źródło: ShutterStock

Gospodarka rośnie. Wyniki dużej części firm notowanych na GPW wręcz przeciwnie.

Miniony kwartał dla dużej części krajowych spółek giełdowych nie był łaskawy. Chociaż wzrost gospodarczy przekroczył 5 proc., to rośnie grupa przedsiębiorstw, których rezultaty są gorsze niż przed rokiem. Tak wynika z dokonanej przez DGP wyników ponad 400 firm notowanych na głównym parkiecie warszawskiej giełdy.

Pogłębianie się problemów widać już na poziomie liczby firm deficytowych. Przed rokiem spółek ze stratą było w III kwartale niewiele ponad sto. W minionym kwartale już o niemal jedną piątą więcej. Stanowiły one 29 proc. ogólnej liczby przedsiębiorstw, które dotychczas przedstawiły swoje wyniki. Można się spodziewać, że w ostatecznym rozrachunku proporcja będzie jeszcze wyższa. Ci, którzy mają dobre rezultaty, na ogół nie zwlekają z ich publikacją. Opóźnienie jest najczęściej związane z problemami firm.

O słabszej kondycji spółek świadczy również to, że niemal połowa z nich – nawet jeśli wciąż są dochodowe – zanotowała wynik gorszy niż przed rokiem. Problem w największym stopniu dotyczy branży surowcowej, handlu i usług oraz spółek z branży finansowej, które nie prowadzą działalności bankowej lub ubezpieczeniowej.

W tej pierwszej grupie największy spadek zysku odnotował KGHM. „Skonsolidowany wynik netto wyniósł w trzecim kwartale 365 mln zł i był o 40 proc. niższy niż rok wcześniej. Różnica wynika głównie z niższych wyników operacyjnych KGHM Polska Miedź oraz wyższego podatku dochodowego” – podsumowała swoje rezultaty spółka. Informowała też o wzroście kosztów operacyjnych, w tym o większym z powodu wzrostu cen metali podatku od kopalin.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane