WIBOR do pilnej zmiany

autor: Łukasz Wilkowicz19.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 19.06.2018, 08:24
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Po wybuchu 10 lat temu kryzysu finansowego okazało się, że duża część stóp rynku międzybankowego na świecie była podatna na manipulacje.źródło: ShutterStock

„Transakcyjność” naszych stóp procentowych odróżniała je na plus od podatnego na manipulacje LIBOR-u. Tylko że tej transakcyjności nie ma.

Po wybuchu 10 lat temu kryzysu finansowego okazało się, że duża część stóp rynku międzybankowego na świecie była podatna na manipulacje. Tak było w przypadku LIBOR-u – w Polsce podstawy do wyliczania oprocentowania kredytów we frankach. Powód? LIBOR był wyliczany jako średnia stawek zgłaszanych przez banki-uczestników fixingu. Te stawki były własną oceną każdego z banków, po ile byłby w stanie pożyczyć środki, gdyby miał taką potrzebę. Nasz WIBOR, zdaniem specjalistów, miał znaczącą przewagę: każdy z uczestników fixingu miał możliwość sprawdzenia innego, prosząc o zawarcie transakcji według zgłoszonej stawki.

Tyle że stopy WIBOR-u – podstawa oprocentowania zdecydowanej większości z wartych ponad bilion złotych kredytów zaciągniętych przez krajowe firmy i klientów indywidualnych – od pewnego czasu straciły „transakcyjny charakter”. Wskazują to pośrednio opracowania NBP. W nowym raporcie o stabilności systemu finansowego bank centralny pisze, że ponad 90 proc. obrotów na rynku międzybankowym stanowią transakcje jednodniowe, a ponad 95 proc. takie, w których termin zwrotu pożyczki nie przekracza tygodnia.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane