statystyki

Pakiet pomocowy. Jak z greckiej tragedii zrobić komediodramat

autor: Jakub Kapiszewski19.06.2018, 08:00; Aktualizacja: 19.06.2018, 08:12
Grecja-flaga-euro

Jeśli chodzi o życie Grecji po wyjściu z bailoutu, to pewne na razie jest jedno: żaden z greckich dłużników nie chce pozwolić na to, żeby kraj funkcjonował dalej bez żadnego nadzoru.źródło: ShutterStock

W czwartek ministrowie finansów państw strefy euro spotkają się, aby przedyskutować zakończenie trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji.

Oficjalnie trzeci program pomocowy kończy się 20 sierpnia. Od tego dnia Grecja powinna na powrót stać się samodzielna finansowo, to znaczy na własną rękę realizować potrzeby pożyczkowe na rynku finansowym. Wraz z końcem bailoutu skończą się bowiem wypłaty kolejnych transz pieniędzy, które dotychczas ratowały kraj przed bankructwem.

Ateny nie zostaną jednak od razu rzucone na głęboką wodę. Krajowi po zakończeniu bailoutu pozostanie jednak jeszcze poduszka finansowa, dzięki której przez jakiś czas nie będzie musiał szukać pieniędzy na rynku. Ponadto rząd przeprowadził dotychczas dwie próbne i zakończone sukcesem emisje obligacji, więc można założyć, że inwestorzy nie boją się już greckich papierów dłużnych.

Otwarte jednak pozostaje pytanie, co dalej. Premier Aleksis Tsipras od dawna domaga się od greckich kredytodawców umorzenia części długu, który obecnie wynosi 180 proc. PKB – najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej i jeden z najwyższych na świecie. Szef greckiego rządu liczył na taki gest w zamian za „dobre zachowanie”, czyli skrupulatne wypełnianie zaleceń instytucji finansujących bailout. Problem polega jednak na tym, że Tsipras nie jest postrzegany jako równoprawny uczestnik tej debaty, chociaż ma w niej kilku ważnych sojuszników.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane