statystyki

WIBOR do pilnej zmiany

autor: Łukasz Wilkowicz19.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 19.06.2018, 08:24
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Po wybuchu 10 lat temu kryzysu finansowego okazało się, że duża część stóp rynku międzybankowego na świecie była podatna na manipulacje.źródło: ShutterStock

„Transakcyjność” naszych stóp procentowych odróżniała je na plus od podatnego na manipulacje LIBOR-u. Tylko że tej transakcyjności nie ma.

Po wybuchu 10 lat temu kryzysu finansowego okazało się, że duża część stóp rynku międzybankowego na świecie była podatna na manipulacje. Tak było w przypadku LIBOR-u – w Polsce podstawy do wyliczania oprocentowania kredytów we frankach. Powód? LIBOR był wyliczany jako średnia stawek zgłaszanych przez banki-uczestników fixingu. Te stawki były własną oceną każdego z banków, po ile byłby w stanie pożyczyć środki, gdyby miał taką potrzebę. Nasz WIBOR, zdaniem specjalistów, miał znaczącą przewagę: każdy z uczestników fixingu miał możliwość sprawdzenia innego, prosząc o zawarcie transakcji według zgłoszonej stawki.

Tyle że stopy WIBOR-u – podstawa oprocentowania zdecydowanej większości z wartych ponad bilion złotych kredytów zaciągniętych przez krajowe firmy i klientów indywidualnych – od pewnego czasu straciły „transakcyjny charakter”. Wskazują to pośrednio opracowania NBP. W nowym raporcie o stabilności systemu finansowego bank centralny pisze, że ponad 90 proc. obrotów na rynku międzybankowym stanowią transakcje jednodniowe, a ponad 95 proc. takie, w których termin zwrotu pożyczki nie przekracza tygodnia.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane