Piątkowe notowania na GPW przyniosły spadek indeksu WIG 20 oraz wzrost w przypadku mWIG 40. Najsilniej wśród dużych spółek zniżkowały PZU i PGE, natomiast w segmencie średniej wielkości firm wyróżniły się m.in. Trakcja i Forte.

Indeks WIG 20 na zamknięciu w piątek stracił 0,46 proc. i wyniósł 1.719,64 pkt. WIG zniżkował o 0,04 proc. do 47.285,54 pkt., a mWIG 40 wzrósł o 0,88 proc. do 4.040 pkt. Łącznie na GPW wzrosty objęły notowania 189 spółek, a kursy 147 spadły.

Obrót akcjami w piątek wyniósł 682 mln zł. Na akcjach notowanych w ramach WIG 20 obrót sięgnął 498 mln zł.

W całym minionym tygodniu WIG 20 spadł o 1,83 proc., a mWIG 40 wzrósł o 0,6 proc.

Podczas zamknięcia notowań na GPW większość europejskich parkietów notowała mocne wzrosty. We Frankfurcie DAX szedł w górę około 1,7 proc., podobnie jak CAC w Paryżu, a w Londynie FTSE zwyżkował o 0,8 proc. W Stanach również wzrosty - S&P 500 rósł około godz. 17.00 o 0,6 proc., po lepszych od oczekiwań wynikach banków - Wells Fargo, Citigroup oraz JP Morgan.

Najwyższe obroty wśród dużych spółek odnotował Bank Pekao (109 mln zł), którego wycena spadła o 0,8 proc. Wycena banku pogłębiła tym samym lokalne minima i jest obecnie na prawie 11-proc. minusie od początku roku. Spadek o ponad 5 proc. miał miejsce w czwartek po tym, jak spółka-matka polskiego banku, włoski Unicredit, sprzedał 20 proc. akcji innej spółki zależnej, Finecobanku.

Drugie największe obroty na rynku (65 mln zł) oraz najwyższy spadek w indeksie WIG 20 były w piątek udziałem PZU.

Ponad 2 proc. spadł też kurs PGE. Wyceny innych energetycznych firm były mieszane: najwyższy wzrost w WIG 20 - o 1,9 proc. - zanotowała Energa, Tauron zwyżkował o 0,4 proc., ale o 0,5 proc. spadła Enea.

Wśród dużych spółek drugi najwyższy wzrost, o ok. 1,8 proc., odnotowały akcje LPP, po tym jak Goldman Sachs podwyższył rekomendację dla spółki odzieżowej do "neutralnie" ze "sprzedaj".

Na szerokim rynku o 3,8 proc. wzrósł kurs akcji Forte, po publikacji przez spółkę szacunkowej wysokości skonsolidowanego wyniku EBIT za trzeci kwartał, który wzrósł o 49 proc. rok do roku.

Analitycy Citigroup podwyższyli rekomendację dla Trakcji do "kupuj" z "neutralnie". Akcje spółki budowlanej zwyżkowały o 6,2 proc. Konsorcjum z ZUE i Trakcją PRKiI złożyło ponadto ofertę z najniższą ceną w przetargu PKP PLK na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu dotyczącego prac na liniach kolejowych na odcinku Chybie–Żory– Rybnik– Nędza/Turze - poinformowało ZUE w komunikacie. Wartość brutto złożonej oferty to 459,7 mln zł.

Korektę poprzednich wzrostów zaliczyły akcje Prairie Mining. Kurs spadł o 6,9 proc. przy obrotach na poziomie 3,7 mln zł. Spółka poinformowała we wtorek, że rozszerza działalność w Polsce i przejmuje od NWR projekt Dębieńsko na Górnym Śląsku za maksymalnie 2 mln euro.