Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną, o ponad 2 proc., bo dostawy surowca z Libii zostały wstrzymane - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,91 USD, po zwyżce o 88 centów, czyli 2,1 proc.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 85 centów, czyli 1,9 proc., do 46,62 USD za baryłkę.

W Libii wstrzymano załadunek ropy na tankowiec Seadelta, bo rozpoczęły się starcia pomiędzy strażą Petroleum Facilities Guard a siłami lojalnymi wobec dowódcy wojskowego Khalifa Haftara.

"Na rynkach paliw jest pewne ryzyko związane z zakłóceniem dostaw ropy z Libii" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Syndey.

"Dlatego wzrost cen surowca na rynkach to odpowiedź na te wydarzenia" - dodaje.

Tymczasem już w przyszłym tygodniu ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie OPEC w sprawie osiągniecia konsensusu dotyczącego poziomu dostaw ropy - poinformował sekretarz generalny kartelu Mohammed Barkindo, cytowany przez Algerian Press Service.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 88 centów do 43,03 USD za baryłkę, najniżej na zamknięciu od 10 sierpnia.