Piątkowa sesja na GPW zakończyła się spadkami wycen dużych spółek oraz wzrostami wśród firm o średniej kapitalizacji. Większość obrotów miała miejsce w ostatniej godzinie handlu ze względu na rozliczenie serii kontraktów terminowych, czyli tzw. dzień trzech wiedźm.

W piątek indeks WIG 20 zniżkował od początku sesji, jednak spadki były niższe niż na większych rynkach. Na zamknięciu wskaźnik grupujący duże spółki z GPW spadł o 0,67 proc. do 1.734 pkt., podczas gdy niemiecki DAX tracił 1,5 proc. (ciągnięty w dół przez 8-proc. spadek notowań Deutsche Banku) a francuski CAC 40 1,2 proc. Brytyjski FTSE zniżkował słabiej, o 0,3 proc. W Stanach spadki głównych indeksów wynosiły około 0,5 proc.

Lepiej od WIG 20 radziły sobie w piątek inne indeksy GPW - szeroki WIG wyszedł nad kreskę po godz. 16.00, by jednak ostatecznie zakończyć notowania 0,07-proc. spadkiem. Skupiający średnie firmy mWIG 40 prawie przez cały dzień notował wzrosty, kończąc sesję 1,4 proc. ma plusie.

W minionym tygodniu WIG 20 spadł o 1,1 proc., WIG o 0,1 proc. a mWIG 40 zyskał 1,5 proc.

Obroty na GPW wyniosły w piątek 1,12 mld zł. Wzrost wolumenu handlu nastąpił w ostatniej godzinie notowań ze względu na tzw. dzień trzech wiedźm, czyli rozliczenie serii kontraktów terminowych. Na koniec dnia liderem obrotów był Bank Pekao (wzrost kursu o 0,5 proc., obroty 104,6 mln zł), a kolejne były PKO BP (spadek kursu o 0,3 proc., obroty 93 mln zł) i PKN Orlen (wzrost kursu o 0,13 proc., obroty 88 mln zł).

Spadek o 4 proc., najsilniejszy w WIG 20, zanotował w piątek Eurocash. Kolejne były inne spółki handlowe - spadki odpowiednio o 3,5 proc. i 3,3 proc. dotknęły obuwnicze CCC i odzieżowe LPP. Wyceny tych dwóch spółek znalazły się po piątkowej sesji blisko wrześniowych minimów.

Najwyższy wzrost wśród dużych spółek, o 3,3 proc., zanotował Orange Polska. Operator jest otwarty na współpracę w sprawie budowy sieci FTTH z innymi operatorami, którzy dysponują podobnym potencjałem sieci - poinformował PAP wiceprezes Orange Polska ds. strategii i transformacji Piotr Muszyński. Spółka podtrzymuje plan zakładający podłączenie do sieci w 2016 r. ok. 800 tys. gospodarstw domowych.

PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika złożyły wspólnie wstępną, niewiążącą ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce - podały spółki w komunikatach, nie informując o wartości oferty. Kurs PGE spadł w piątek o 1,7 proc., Enei o 0,9 proc., Energi o 2,1 proc. a PGNiG o 2,4 proc.

W grupie średniej wielkości spółek wysokie wzrosty notowały: Bioton (8,4 proc.), GTC (7,4 proc.) i Grupa Azoty (4,8 proc.). Wycena tej ostatniej firmy odbiła tym samym od tegorocznych minimów zanotowanych w czwartek. Od początku roku kurs Grupy Azoty spadł o około 35 proc.

O 2 proc. wzrosły notowania JSW. Walne zgromadzenie spółki zdecyduje o emisji nowych obligacji o wartości do 300 mln zł, które ma objąć TF Silesia - wynika z projektów uchwał na NWZ zwołane na 13 października.

Na szerokim rynku kolejną wzrostową sesję zanotował kurs Polimeksu-Mostostal, którego wycena wzrosła o 4,8 proc. Media informowały w czwartek, że kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne i Towarzystwo Finansowe Silesia rozważają inwestycję w budownictwie.

Wyraźnie w dół, o 9,50 proc., poszły również notowania Alma Market. Spółka złożyła w czwartek w krakowskim sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Alma uznała za konieczne podjęcie restrukturyzacji, by poprawić sytuację finansową i uniknąć upadłości - podano.

O 8 proc. zwyżkował z kolei kurs spółki Tarczyński. Producent wędlin przyjął w czwartek do realizacji zamówienie złożone przez Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka. Spółka prowadzi obecnie negocjacje dotyczące podpisania ramowej umowy o stałej współpracy z JMP.

Wycena Brastera wzrosła o 11 proc., co było drugą najmocniejszą zwyżką kursu w piątek. Firma podpisała z Rosti Bianor umowę dot. wstępnych warunków produkcji urządzenia Braster Tester. Spółka jednocześnie złożyła zamówienie na wyprodukowanie 30 tys. urządzeń.