Giełda w Stanach notuje w czwartek wzrosty. W centrum uwagi znajdują się dane z gospodarki amerykańskiej. Po posiedzeniu Banku Anglii, na którym pozostawiono politykę monetarną bez zmian, lekko osłabił się funt. Zwyżkują ceny ropy.

Indeks Dow Jones Industrial zwyżkuje 0,5 proc. S&P 500 zyskuje 0,5 proc., Nasdaq Comp. idzie w górę 0,9 proc.

Największe wzrosty w USA dotknęły w czwartek spółki technologiczne oraz energetyczne.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones do jego wzrostów najbardziej przyczynił się Apple, a wyraźne zwyżki notował Intel. Najwięcej traciły walory Disney.

Reklama

Już czwartą sesję z rzędu ponad 2 proc. zwyżkują akcje Apple. Kurs spółki znalazł się tym samym na tegorocznych maksimach, a kapitalizacja spółki wzrosła od poniedziałku o ok. 50 mld USD. W piątek rozpoczyna się sprzedaż nowego modelu iPhone7.

Reklama

Na rynki powrócił spokój po okresie podwyższonej zmienności na początku tygodnia. Duża zmienność to efekt spekulacji na temat przyszłości polityki monetarnej w USA, m.in. na fali sprzecznych sygnałów płynących z wypowiedzi członków Fed.

W centrum uwagi rynku są liczne dane z gospodarki amerykańskiej. Nieco gorsze od oczekiwań okazały się dane o sprzedaży detalicznej oraz o produkcji przemysłowej za sierpień. Bez zmian, poniżej konsensusu, były sierpniowe ceny produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu. Lekko in plus zaskoczyły tygodniowe dane o bezrobociu oraz indeks Philadelphia Fed. Natomiast niższy od konsensusu był indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork.

Czwartkowe dane nie zmieniły oczekiwań rynku w kwestii decyzji o poziomie stóp procentowych w Stanach. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki Fed na posiedzeniu w przyszłym tygodniu wyceniane przez traderów na rynku terminowym nie przekracza 20 proc. Szansa na podwyżkę na grudniowym posiedzeniu wyceniana jest natomiast na 51 proc.

Na rynku walutowym po publikacji serii danych w USA, na chwilę - do 1,128 wobec euro, osłabił się dolar, lecz niedługo potem kurs EUR/USD spadł w okolice 1,124. Od pięciu sesji dolar porusza się w przedziale 1,12-1,128.

Podobny ruch jak na eurodolarze obserwowany był w czwartek na parze USD/JPY. W reakcji na dane z USA kurs USD/JPY spadł poniżej 102, lecz dolar szybko odrobił straty - kurs USD/JPY wzrósł w okolice 102,5.

W Europie w centrum uwagi były decyzje banków centralnych Anglii i Szwajcarii.

Bank centralny Anglii (BoE) utrzymał bez zmian stopy procentowe oraz target skupu aktywów, zgodnie z oczekiwaniami. Jednocześnie BoE wskazał, iż kolejna obniżka stóp w bieżącym roku nie jest wykluczona i zależy od wpływu skutków Brexitu na koniunkturę. Dotychczasowe dane napływające z gospodarki brytyjskiej wskazują na mniejsze spowolnienie niż zakładano bezpośrednio po referendum ws. pozostania UK w UE. Powyżej oczekiwań w czwartek okazały się dane o sprzedaży detalicznej za sierpień.

Po decyzji BoE lekko osłabił się funt. Kurs GBP/USD kształtuje się w okolicach 1,32, a kurs GBP/EUR spadł do ok. 1,174.

Bank Szwajcarii również utrzymał stopy procentowe bez zmian i zapewnił, że pozostanie aktywny na rynku finansowym, jeśli wystąpi taka konieczność. Powtórzył, że frank szwajcarski jest nadal znacząco przewartościowany.

Indeksy głównych europejskich parkietów dotknęły w czwartek spadki. Indeks Euro Stoxx spadał przed zamknięciem o 0,3 proc. Niemiecki DAX był 0,1-proc. plusie. Francuski CAC 40 spadał o 0,3 proc.

Po kilku spadkowych sesjach zyskują ceny ropy naftowej. Surowiec stracił w ciągu minionych 5 dni notowań blisko 8 proc. Cena Brent na giełdzie w Londynie rośnie ok. 1,6 proc. i kosztuje ok. 46,6 USD za baryłkę. Spadki na rynku tego surowca nastąpiły po publikacji raportu Międzynarodowej Agencji Energii, w którym analitycy tej organizacji ocenili, że bilansowanie się rynku ropy naftowej po okresie nadpodaży potrwa dłużej niż to wcześniej zakładano. Na rynek trafi wkrótce więcej surowca z Libii i Nigerii. Władze Libii zniosły ograniczenia eksportu ropy z trzech portów, w wyniku czego na rynek może trafić nawet 300 tys. baryłek dziennie. Dodatkowa podaż z Nigerii wyniesie w najbliższym czasie 0,5 mln baryłek dziennie.

Ze spółek w Europie rosły akcje Siemensa. Joe Kaeser, CEO spółki, powiedział, że wyniki spółki na koniec roku podatkowego mogą być lepsze od wcześniejszych prognoz.

Zniżkowały zaś walory EDF. Brytyjski rząd zaakceptował plan budowy dwóch reaktorów atomowych, które ma wznieść konsorcjum na czele z EDF, lecz francuska spółka nie będzie mogła sprzedać swojego pakietu kontrolnego w inwestycji bez zgody rządu Wlk. Brytanii.

Traciły akcje producentów samochodów. Sprzedaż nowych samochodów w Europie wzrosła w sierpniu o 10 proc. - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Aut.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W USA W SIERPNIU SPADŁA O 0,3 PROC.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu spadła o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się spadku o 0,1 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w sierpniu spadła o 0,1 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. proc. mdm.

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu wzrosła o 0,1 proc. ujęciu mdm., wobec braku zmian przed korektą. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w lipcu spadła o 0,4 proc. mdm po korekcie, wobec -0,3 proc. przed korektą.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA WZROSŁA O 1 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 260 tys. z 259 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,143 mln w tygodniu, który skończył się 3 września - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,150 mln osób.

CENY PRODUKCJI W USA W SIERPNIU BEZ ZMIAN

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w sierpniu pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,1 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w sierpniu pozostał bez zmian, a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,0 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio spadku o 0,1 proc. i wzrostu o 1,0 proc.

INDEKS PHILADELPHIA FED WYNIÓSŁ WE WRZEŚNIU PLUS 12,8 PKT.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł we wrześniu plus 12,8 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie plus 1,0 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na plus 2,0 pkt.

WZROST INDEKSU AKTYWNOŚCI WYTWÓRCZEJ W STANIE NOWY JORK WE WRZEŚNIU

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł we wrześniu do minus 1,99 pkt. z minus 4,21 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie minus 1,00 pkt.

ZAPASY NIESPRZEDANYCH TOWARÓW W LIPCU BEZ ZMIAN

Zapasy niesprzedanych towarów w USA pozostały w lipcu bez zmian mdm. Analitycy spodziewali się w lipcu wzrostu wskaźnika o 0,1 proc. mdm. W czerwcu wskaźnik zapasów wzrósł o 0,2 proc. mdm.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W SIERPNIU W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Produkcja przemysłowa w USA spadła w sierpniu o 0,4 proc. mdm. Analitycy spodziewali spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,2 proc. mdm. W lipcu wskaźnik wzrósł o 0,6 proc. po korekcie, wobec wzrostu o 0,7 proc. przed korektą.

WYKORZYSTANIE MOCY PRODUKCYJNYCH W USA BEZ ZASKOCZEŃ

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w sierpniu 75,5 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,7 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 75,9 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W WLK. BRYTANII W SIERPNIU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna z uwzględnieniem paliw wzrosła w sierpniu w Wlk. Brytanii o 6,2 proc. rdr., a mdm spadła o 0,2 proc. Oczekiwano odpowiednio +5,4 proc. oraz -0,4 proc. Miesiąc wcześniej sprzedaż wzrosła o 6,3 proc. rdr. i 1,9 proc. mdm, po korekcie w górę odpowiednio o 0,4 pkt. proc. oraz 0,5 pkt proc.

BANK ANGLII NIE ZMIENIŁ POZIOMU STÓP PROCENTOWYCH

Bank centralny Anglii (BoE) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi nadal 0,25 proc., po obniżce o 25 pkt. bazowych podczas sierpniowego posiedzenia BoE. Wcześniej - na poziomie 0,50 proc. - była od maja 2009 r. Analitycy oczekiwali, że bank w czwartek pozostawi stopy procentowe bez zmian. Bank utrzymał target zakupu aktywów - na poziomie 435 mld funtów. Podwyższył go w sierpniu z 375 mld funtów. Analitycy spodziewali się, że target ten pozostanie bez zmian - na poziomie 435 mld funtów.

W SZWAJCARII STOPY PROC. BEZ ZMIAN

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc. Target dla 3-miesięczego LIBOR wynosi nadal -1,25 proc. do -0,25 proc. Analitycy oceniali, że bank nie zmieni stóp procentowych. Bank zapewnił, że pozostanie aktywny na rynku finansowym, jeśli wystąpi taka konieczność. Powtórzył, że frank szwajcarski jest nadal znacząco przewartościowany.

S&P 500 SPADNIE DO KOŃCA ROKU O 6 PROC. – JPMORGAN

Główny indeks amerykańskiej giełdy S&P 500 spadnie do końca 2016 r. do poziomu 2000 pkt. – ocenił w środę w wywiadzie dla telewizji CNBC Dubravko Lakos-Bujas, szef strategii amerykańskiego rynku akcji JPMorgan. Oznacza to spadek o 6 proc. z obecnych poziomów. Rosnące rentowności na rynku długu wskazuje on jako zagrożenie dla koniunktury na rynku akcji w USA.