Główne indeksy amerykańskiej giełdy notują lekkie wzrosty. Na Wall Street zapanowało uspokojenie po kilku ostatnich sesjach przebiegających pod znakiem podwyższonej zmienności. Tanieje ropa naftowa.

Indeks Dow Jones Industrial zwyżkuje 0,2 proc. S&P 500 zyskuje 0,3 proc., Nasdaq Comp. idzie w górę 0,6 proc.

Największe wzrosty w USA dotknęły w środę spółki użyteczności publicznej oraz z sektora nieruchomości.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones do jego wzrostów najbardziej przyczyniły się akcje Apple. Największe straty na DJI notuje American Express.

Reklama

Ze spółek w Stanach lekko traci Ford. Producent samochodów poinformował w środę, iż jego wyniki w 2017 r. będą słabsze z uwagi na zaplanowane inwestycje w produkcję aut elektrycznych w kwocie 4,5 mld USD do 2020 r.

Reklama

Ostatnie sesje na zarówno w Stanach, jak i w Europie przebiegały pod znakiem podwyższonej zmienności. Piątek i wtorek na Wall Street przyniósł ponad 1 proc. spadki głównych indeksów. Poniedziałek z kolei to ponad 1 proc. wzrosty amerykańskich indeksów giełdowych.

Duża zmienność to efekt spekulacji na temat przyszłości polityki monetarnej w USA. Po kilku jastrzębich komentarzach członków Fed z ubiegłego tygodnia, w których wskazali oni na możliwość podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny na zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniu, w tym tygodniu w bardziej gołębim tonie wypowiedziała się gubernator Fed Lael Brainard.

Pomimo nerwowej atmosfery na rynku, z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki Fed na posiedzeniu w przyszłym tygodniu wyceniane przez traderów na rynku terminowym wynosi 20 proc.

Spadki kontynuuje ropa naftowa. Surowiec na chwilę odrobił ponad 1,5-proc. straty ze środowego popołudnia, po publikacji danych o spadku zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu, lecz zaraz powrócił do jeszcze większych zniżek. Cena Brent kształtuje się na poziomie ok. 46,2 USD za baryłkę. Spadki na rynku tego surowca nastąpiły po publikacji raportu Międzynarodowej Agencji Energii, w którym analitycy tej organizacji ocenili, że bilansowanie się rynku ropy naftowej po okresie nadpodaży potrwa dłużej niż to wcześniej zakładano.

W centrum uwagi rynków za Oceanem w czwartek znajdzie się publikacja danych, z których najważniejszy będzie odczyt sprzedaży detalicznej w USA za sierpień. Ponadto, inwestorzy poznają dane o produkcji przemysłowej, indeks Empire State Manufacturing oraz indeks Philadelphia Fed.

Na rynku walutowym stabilny jest na ostatnich sesjach kurs głównej pary walutowej EUR/USD, który od kliku dni porusza się w przedziale 1,12 – 1,126. W środę po południu kurs EUR/USD znalazł się w pobliżu górnego ograniczenia tego przedziału.

W oczekiwaniu na czwartkowe posiedzenie banku centralnego Wielkiej Brytanii bez większych zmian pozostaje kurs funta. Kurs GBP/USD balansuje wokół poziomu 1,32, na którym znalazł się wcześniej w tym tygodniu. Funt na początku tego tygodnia osłabił się do dolara do swojego najsłabszego poziomu od dwóch tygodni.

Notowaniom funta nie były w stanie pomóc na długo środowe dobre dane z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w okresie lipiec–maj w Wielkiej Brytanii utrzymała się na poziomie 4,9 proc., co jest jej najniższą wartością od 11 lat. Dane wskazują tym samym, że rynek pracy na Wyspach pozostaje na razie odporny na Brexit.

Lekko osłabia się jen. Japońska waluta kwotowana jest po ok. 102,6 wobec amerykańskiego dolara.

W Europie na giełdach w środę panowały mieszane nastroje. Przed zamknięciem Indeks Euro Stoxx spada o 0,3 proc. Niemiecki DAX pozostaje bez zmian. Francuski CAC 40 spada o 0,3 proc. Brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,3 proc.

Ze spółek notowanych na europejskich giełdach dobrze radzi sobie niemiecki gigant z branży chemicznej - Bayer, który potwierdził przejęcie amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto za 66 mld USD. W wyniku tej umowy powstanie największy na świecie producent nasion i pestycydów.

NIEWIELKI SPADEK ZAPASÓW ROPY W STANACH

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,56 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 510,798 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 4,619 mln baryłek, czyli 2,9 proc. do 162,754 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,56 mln baryłek, czyli o 0,2 proc., do 228,36 mln baryłek.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU W EUROLANDZIE W VII SPADŁA MOCNIEJ OD PROGNOZ

Produkcja przemysłowa w strefie euro w lipcu spadła o 1,1 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,8 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 1,0 proc., po wzroście w VI o 0,6 proc. przed korektą. Rdr produkcja przemysłowa spadła o 0,5 proc. wobec spodziewanego przez analityków spadku o 0,8 proc. W VI wzrost produkcji rdr wyniósł 0,7 proc., po korekcie z +0,4 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU W JAPONII W SIERPNIU SŁABSZA NIŻ WSTĘPNIE SZACOWANO

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu spadła o 0,4 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się braku zmian produkcji mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 2,3 proc. Rdr produkcja przemysłowa spadła o 4,2 proc., po spadku poprzednio o 1,5 proc. - podał resort gospodarki. Tu wstępnie spodziewano się spadku o 3,8 proc.

SILNIEJSZY OD PROGNOZ WZROST PKB SZWECJI

Szwedzki Produkt Krajowy Brutto wzrósł w II kwartale 2016 roku o 0,5 proc. w ujęciu kwartał do kwartału - podał w środowym wyliczeniu urząd statystyczny w Sztokholmie. To lepszy wynik od szacowanego w pierwszym wyliczeniu wzrostu PKB kdk o 0,3 proc. Również dane rok do roku są lepsze od wstępnych wyliczeń szwedzkich statystyków - PKB wzrósł w II kw. o 3,4 procent, a wcześniej szacowano ten wzrost na 3,1 proc.

BREXIT NIE ZAGROZI UE - JUNCKER

Dostęp do wspólnego rynku może mieć tylko ten, kto respektuje wszystkie swobody unijne; UE nie jest zagrożona decyzją o wyjściu z niej Wielkiej Brytanii - oświadczył w środowym przemówieniu w PE o stanie Unii szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jak podkreślał UE będzie zadowolona, jeśli już wkrótce dostanie wniosek Wielkiej Brytanii notyfikujący decyzje o wyjściu. Zwrócił uwagę, że pomogłoby to zakończyć okres niepewności i umożliwiło tworzyć na nowo stosunki unijno-brytyjskie.

BAYER POTWIERDZA PRZEJĘCIE MONSANTO

Niemiecki koncern farmaceutyczny i chemiczny Bayer potwierdził przejęcie amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto za 66 mld USD. W wyniku tej umowy powstanie największy na świecie producent nasion i pestycydów. Bayer zapłaci za akcję Monsanto 128 USD. Wcześniej amerykański koncern odrzucił ofertę przejęcia przez niemieckiego giganta najpierw za 62 mld USD, a potem za 64 mld USD.