Światowa gospodarka nie ucierpli znacznie z powodu Brexitu, a wynik referendum będzie najbardziej odczuwalny pod względem gospodarczym w Europie. Węgry nie zamierzają opuszczać Unii.

NIE BĘDZIE NIEFORMALNYCH NEGOCJACJI W UE WS. UK – MERKEL

„Nie może być żadnych nieformalnych negocjacji zanim nie wpłynie formalna deklaracja gotowości do opuszczenia UE przez Wlk. Brytanię” – powiedziała w poniedziałek Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Merkel zaznaczyła, że po części rozumie, jeżeli Wlk. Brytania potrzebuje czasu na złożenie formalnej deklaracji, jednak uważa, że nie można odwlekać tej decyzji w czasie.

NIE MA OZNAK KRYZYSU NA RYNKACH – LEW

Nie ma oznak rozwoju kryzysu finansowego na rynkach po czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii – powiedział w poniedziałek CNBC Jacob Lew, sekretarz skarbu USA.

„Na rynkach panuje porządek, co nie oznacza, że nie widać wpływu wyniku referendum na rynki, ale jest on uporządkowany” – powiedział.

MOŻLIWA OBNIŻKA STÓP W WLK. BRYTANII – MORGAN STANLEY

W jednej z prognoz rozwoju sytuacji gospodarczej w Wlk. Brytanii Morgan Stanley zakłada obniżenie stóp procentowych przez Bank Anglii – powiedział w poniedziałek Jacob Nell, główny ekonomista Morgan Stanley w UK.

Bank przygotował 2 scenariusze „rozwodu” UK i UE: „cywilizowany” i „wrogi”. W gorszej z prognoz, zdaniem banku, gospodarka Wlk. Brytanii wpadnie w recesję, a Bank Anglii poluzuje politykę monetarną. Ekonomiści Morgan Stanley oczekują w tym przypadku obniżki stóp o 10 pb w listopadzie. Zaznaczają jednocześnie, że nie przewidują wprowadzenia ujemnych stóp, gdyż brytyjski bank centralny sugerował wcześniej, że widzi je jako zagrożenie dla stabilności finansowej.

Z kolei w „cywilizowanym” scenariuszu konsumenci wykażą „odporność”, gospodarka będzie rozwijać się „ledwo ponad” granicą recesji, a bank centralny odłoży obniżki stóp do przełomu 2017/2018 r.

BREXIT NIE SPOWODUJE GLOBALNEJ RECESJI – PIMCO

Wpływ wyniku referendum w Wlk. Brytanii na globalny wzrost gospodarczy i inflację będzie relatywnie niewielki i z pewnością niewystarczający, by wepchnąć gospodarkę światową w recesję – napisał w raporcie Joachim Fels, doradca ekonomiczny ds. gospodarki światowej Pimco.

Jego zdaniem recesja w Wielkiej Brytanii jest możliwa, ale bezpośrednie skutki Brexitu na światowe PKB z powodu mniejszego zapotrzebowania na import Wielkiej Brytanii będą niewielkie.

BREXIT NIE WPĘDZI UE W RECESJĘ – MOSCOVICI/KE

Brexit nie wpędzi gospodarki Unii Europejskiej w recesję – powiedział w poniedziałek Pierre Moscovici, Komisarz ds. gospodarczych i finansowych.

„Poprawa w gospodarce jest dość mocna w strefie euro, a gospodarka UK jest silna i odporna. Negatywny wpływ Brexitu na PKB UE może być ograniczony, jeżeli będziemy w stanie wdrożyć procedury, by jak najszybciej wynegocjować Brexit. Artykuł 50 Traktatu o UE powinien być uruchomiony jak najszybciej. Płynne przejście (do negocjacji – PAP) jest najlepszą drogą, by uniknąć niepewności. Nie mówię, że musi to się stać jutro, ale nie traćmy czasu” – powiedział.

ZERO TOLERANCJI DLA RASIZMU PO BREXICIE – BURMISTRZ LONDYNU

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zadeklarował w poniedziałek stosowanie zasady „zero tolerancji” dla rasizmu, po tym jak w niedzielę budynek Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Londynie został rano zamalowany ksenofobicznym graffiti.

„Niezwykle istotnym jest, byśmy sprzeciwiali się przestępstwom przeciw mowie nienawiści lub nadużyciom ze strony tych, którzy chcą wykorzystać ubiegłotygodniowe referendum jako przykrywkę do siania wśród nas podziałów” – napisał w oświadczeniu.

„Nakazałem policji, by była bardzo wyczulona na jakiekolwiek przypadki mowy nienawiści. Wzywam przy tym Londyńczyków, by trzymali się razem i wyrazili poparcie dla tego miasta” – dodał.

Khan zachęcił jednocześnie do wzajemnego poszanowania poglądów.

„Ważne, byśmy nie demonizowali 1,5 mln mieszkańców Londynu, którzy głosowali za Brexitem. Ja i miliony innych nie zgadzamy się z ich decyzją, ale z pewnością mieli oni wiele powodów, by tak zagłosować. To jednak nie powinno stanowić wymówki, by oskarżać ich o ksenofobię lub rasizm. Musimy uszanować ich decyzję i wspólnie pracować dla dalszego rozwoju Londynu” – napisał.

WĘGRY NIE WYJDĄ Z UE, SZYKUJĄ ZACHĘTY DLA FIRM

Węgry nie zamierzają wychodzić z Unii Europejskiej – oświadczył w poniedziałkowym wywiadzie dla gospodarczego dziennika „Vilaggazdasag” minister gospodarki Węgier Mihaly Varga. Dodał, że Budapeszt szykuje zachęty dla firm, które opuszczą Wielką Brytanię.

Varga powiedział, że przypuszczenia, jakoby Węgry mogły wystąpić z Unii Europejskiej w ślad za Wielką Brytanią, są z sufitu wzięte. „Nie ma takiego zamiaru, nie ma takiego planu, nie ma takiego scenariusza, pomysłu ani wizji” – zapewnił.

Minister oznajmił, że jego resort zajmuje się raczej tym, w jaki sposób sprawić, by Węgry były atrakcyjnym celem inwestycyjnym dla firm, które opuszczą Wielką Brytanię. Dodał, że rząd węgierski zaoferowałby przedsiębiorstwom chcącym się przenieść na Węgry korzystne warunki. Nie sprecyzował jednak, jakiego rodzaju.

O tym, że Węgry widzą swoją przyszłość w UE, zapewnił w niedzielę także szef kancelarii prezydenta Viktora Orbana, Antal Rogan. Jak zaznaczył, jest co do tego zgoda, zarówno w kręgach politycznych, jak i społeczeństwie.

OGÓLNOEUROPEJSKIE REFERENDUM WS. PRZYSZŁOŚCI UE – JUPPE/FRANCJA

Europa powinna być "wymyślona na nowo", a plan prowadzący do tego mógłby być w przyszłości przedmiotem ogólnoeuropejskiego referendum - oświadczył w poniedziałek Alain Juppe, uchodzący za jednego z głównych kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta Francji.

Przestrzegł on jednocześnie przed ogłaszaniem referendum ws. przyszłości Francji w Unii Europejskiej zanim Wspólnota zostanie zreformowana. Uznał, że byłoby to "całkowicie nieodpowiedzialnym" krokiem.

"Zarządzenie referendum we Francji byłoby w tej chwili całkowicie nieodpowiedzialne" - powiedział Juppe w rozmowie z dziennikiem "Le Monde". Dodał, że Europa musi być wpierw "przebudowana".

"W pewnym momencie rekonstrukcji Europy, referendum będzie potrzebne, nie tylko we Francji, ale we wszystkich zainteresowanych państwach" - oznajmił Juppe.

Juppe ocenił też, że Układ z Schengen dotyczący swobodnego przemieszczania się ludzi i towarów nie zdał egzaminu. W związku z tym podał w wątpliwość zasadność patrolowania zewnętrznych granic UE przez europejskie służby kontroli granic.

"Jedno jest pewne. Europa jutra będzie, bardziej niż teraz, działać na różnych prędkościach" - powiedział.

UK POWINNA USTALIĆ, KTO JĄ BĘDZIE REPREZENTOWAŁ – MSZ FRANCJI

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault oświadczył, że jest niezbędne, by W. Brytania zdecydowała, kto będzie ją reprezentował, aby rozmowy w sprawie jej wyjścia z UE mogły "nabrać kształtu", aby "można było pracować nad porządkiem dnia i kalendarzem".

"Jest mnóstwo spraw do omówienia. (...) Myślę, że przede wszystkim musimy ustalić, czego dokładnie chcą Brytyjczycy" - powiedział w poniedziałek Ayrault agencji Reutera w drodze do Pragi na "solidarnościowe rozmowy" z przedstawicielami wschodnioeuropejskich państw członkowskich UE po brytyjskim referendum.

Ayrault zapowiedział też, że po wyjściu z UE Wielka Brytania nie będzie miała "automatycznie" dostępu do jednolitego rynku, jeśli nie zachowa elementów swobody przemieszczania się kapitału, siły roboczej i usług.

BREXIT ZWIĘKSZYŁ NIEPEWNOŚĆ W GOSP. ŚWIATOWEJ – LI KEQIANG

Premier Chin Li Keqiang oświadczył w poniedziałek, że decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE doprowadziła do wzrostu niepewności w gospodarce światowej. Premier zaznaczył, iż Chiny liczą na zjednoczoną i stabilną UE oraz dobrze prosperującą Wielką Brytanię.

"Chciałbym podkreślić, że Europa jest ważnym partnerem Chin. Chiny będą w dalszym ciągu dążyć do rozwijania właściwych relacji z Europą i Wielką Brytanią" - powiedział Li Keqiang, przemawiając w mieście Tiencin (Tianjin) przed przedstawicielami Światowego Forum Ekonomicznego.

"Chcielibyśmy widzieć zjednoczoną, stabilną Unię Europejską oraz stabilną i dobrze prosperującą Wielką Brytanię" - oznajmił Li Keqiang, dodając, że w dobie globalizacji żaden kraj nie może mówić o własnym rozwoju, nie uwzględniając przy tym nastrojów w gospodarce światowej.

Premier Chińskiej Republiki Ludowej wezwał ponadto do podjęcia globalnych wysiłków, aby podołać wyzwaniom, ożywić światową gospodarkę oraz zwiększyć zaufanie inwestorów.

BREXIT JAK ROZPAD ZWIĄZKU RADZIECKIEGO – KREML

„Jakkolwiek nie jest to do końca uprawnione porównanie, oczywistym jest, że Wielka Brytania przechodzi właśnie trudny, dezorientujący i nieprzewidywalny okres. Rosja doświadczyła upadku Związku Sowieckiego i wiele pokoleń dobrze pamięta ów okres upadku, pełen niepewności” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Peskov.