statystyki

Węgry to przykład złudny. Ich ratingu nie podwyższyły kontrowersyjne decyzje

autor: Sławomir Horbaczewski14.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.07.2016, 10:12
Węgry Powstanie 1956

W efekcie globalizacji świat stał się mniejszy, a poszczególne kraje i regiony są zdecydowanie bardziej powiązane i wzajemnie uzależnioneźródło: ShutterStock

Agencje ratingowe Moody’s, Fitch Ratings i Standard & Poor’s, prywatne instytucje pochodzące z USA, ze względu na długoletnią działalność, ekonomię skali i korzenie na największym rynku finansowym świata zyskały dominującą pozycję.

Wydają one swoje ratingi w odniesieniu do przedsiębiorstw, państw i samorządów lokalnych. Ich publikacje są dokładnie czytane przez zdecydowaną większość inwestorów i przez to mają wpływ na ich zachowanie oraz zmiany na rynkach finansowych – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Rzetelność ich pracy została wystawiona na próbę, kiedy nie były w stanie przewidzieć problemów amerykańskiego rynku aktywów subprime, a może nawet je zataiły .

W drugiej połowie ubiegłej dekady praktycznie do końca utrzymywały wysoki rating inwestycyjny aktywów, które okazały się śmieciowe. Ta sytuacja mocno nadszarpnęła ich reputację i w pierwszych latach kryzysu pojawiły się inicjatywy mające złamać ich faktyczny monopol na rynku ratingów. Powstały nawet agencje pod egidą niektórych państw, np. Chin. Jednak po pewnym czasie zapał do marginalizacji amerykańskich agencji osłabł, a agencje ratingowe działające pod kontrolą rządową nie przyjęły się na rynku i stanowią raczej margines niż poważną alternatywę dla amerykańskiej wielkiej trójki.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane