statystyki

Buczek: Potencjał do spadków już ograniczony

autor: Małgorzata Kwiatkowska27.06.2016, 07:30; Aktualizacja: 27.06.2016, 08:22
Brexit, Wielka Brytania

Brexit: wynik referendum to zaskoczenie.źródło: ShutterStock

Obudziliśmy się w nowej sytuacji, co nie znaczy, że upadają ważne instytucje - mówi w rozmowie z DGP Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Czy reakcja giełd na wynik referendum może przerodzić się w dłuższe i tak mocne spadki jak po wybuchu kryzysu finansowego, którego kulminacją był upadek Lehman Brothers, czy już niedługo będziemy wspominali jedynie czarny piątek?

Wynik referendum to zaskoczenie. Po zabójstwie parlamentarzystki Jo Cox wydawało się, że Brytyjczycy zagłosują za pozostaniem w Unii Europejskiej. Spodziewaliśmy się jednak, że jeśli spełni się odwrotny, negatywny scenariusz, będziemy mieli bardzo zły piątek, nerwowy i spadkowy, i taki był. Przez weekend wszyscy się zastanawiali, co to wszystko dalej oznacza, jakie będą dalsze konsekwencje i kolejne etapy. Na rynkach w tym tygodniu będzie nerwowo, ale wydaje się, że nie aż tak spadkowo. Nerwowość na rynkach na pewno pozostanie jeszcze przez jakiś czas. Tym bardziej że decyzja Brytyjczyków rodzi sekwencję kolejnych, np. ewentualne referenda w Szkocji czy Irlandii Północnej, mówi się też o Gibraltarze. To są jednak kwestie, nad którymi trzeba się na spokojnie zastanowić. Obudziliśmy się w nowej i bardziej skomplikowanej rzeczywistości, ale to nie oznacza, że upadają jakieś ważne instytucje albo że mają one poważne problemy. Na pewno otwiera się wiele różnych zagadnień, które będą dyskutowane, i to nie tylko miesiącami, ale nawet latami, czego świat akurat specjalnie nie potrzebuje w tym momencie, bo wzrost globalnej gospodarki jest dość umiarkowany. Ale to nie oznacza, że nastąpił koniec świata, tak jak wydawało się po upadku Lehman Brothers. Trzeba też zwrócić uwagę na drugi element. Mimo wszystko przez ostatnie tygodnie, może poza kilkoma dniami po śmierci Jo Cox, rynki brały poważnie pod uwagę możliwość Brexitu. W tym czasie wiele osób zdążyło oswoić się z myślą o takim rozwoju wypadków. Upadek Lehman Brothers był raczej dużą niespodzianką, która zaskoczyła rynek i inwestorów.

Jakie czynniki mogą teraz wywoływać na giełdach szczególną nerwowość u inwestorów?


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane