Brytyjski minister skarbu George Osborne ostrzega, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowoduje spadek wydatków publicznych i wzrost podatków. Rolls Royce informuje swoich pracowników, że pragnie pozostać w UE. W pięciu sondażach opublikowanych w poniedziałek i wtorek przewagę mają zwolennicy Brexitu. Funt traci do euro, ale umacnia się względem dolara. Główny indeks londyńskiej giełdy rośnie.
Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
EURGBP 0,7907 0,43 -0,65 -0,58 -8,53 -6,78
USDGBP 0,7044 -0,56 2,18 1,44 9,89 3,80
FTSE 100 Index 5985,7 1,05 -5,01 -2,49 -10,80 -4,11
Stoxx Europe 600 Index 325,1 1,43 -5,64 -2,86 -15,12 -11,13

BREXIT SPOWODUJE ZMNIEJSZENIE WYDATKÓW PUBLICZNYCH ORAZ PODNIESIENIE PODATKÓW - OSBORNE

George Osborne, brytyjski minister skarbu, powiedział, że będzie zmuszony obciąć wydatki publiczne i zwiększyć podatki w nadzwyczajnym budżecie celem pokrycia "czarnej dziury" o wartości 30 miliardów funtów w przypadku, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

CENY W BRYTYJSKICH SKLEPACH BĘDĄ ROSŁY - JOHN LEWIS

Sir Charlie Mayfield, przez sieci sklepów John Lewis stwierdził w wywiadzie dla radio BBC 4, że Brexit najprawdopodobniej spowoduje wzrost cen w brytyjskich sklepach.

"Jako businessman i patrząc na sprawy gospodarcze, myślę że gospodarka pozostanie silniejsza, jeśli pozostaniemy w Unii Europejskiej i ma to znaczenie. Ma to znaczenie dla kwestii takich jak zatrudnienie, płace i usługi publiczne, ponieważ zależą one od kondycji gospodarki" - powiedział Mayfield w radiu BBC 4.

Pracujesz lub masz firmę w Wielkiej Brytanii? Sprawdź co Cię czeka, pobierz darmowy raport

ROLLS ROYCE PRAGNIE POZOSTAĆ W UE

Firma Rolls Royce napisała do swoich pracowników, że pragnie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, a Brexit "ograniczyłby zdolność przedsiębiorstwa do planowania i ustalania budżetu na przyszłość".

Prezes Rolls Royce Warren East powiedział, że Brexit dałby producentom silników do samolotów z USA przewagę konkurencyjną.

W PRZYPADKU BREXITU BANK ANGLII ZWOŁA NADZWYCZAJNE POSIEDZENIE I OBNIŻY STOPY PROCENTOWE - ING

"(...) jeśli Wielka Brytania pozostanie w UE to perspektywa wzrostu gospodarczego będzie pozytywna i uważamy, że inflacja powróci w okolice poziomu 2 proc. w tym samym czasie w przyszłym roku. Przy takim scenariuszu zakładamy wzrost stóp procentowych w I kwartale 2017 r. i w drugiej połowie 2017 r." - napisali ekonomiści z ING w środowym raporcie.

"Jeśli jednak ostatnie sondaże okażą się właściwe i Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Unii Europejskiej to najprawdopodobniej zobaczymy nadzwyczajne posiedzenie Banku Anglii z obniżką stóp procentowych i jakąś formą luzowania kredytowego tuż po wynikach referendum celem wzmocnienia zaufania" - dodali.

ZWOLENNICY BREXITU "TO WILKI W OWCZEJ SKÓRZE" - CORBYN

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn oskarżył we wtorek zwolenników wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej o "zwyczajne kłamstwa" ws. finansowania służby zdrowia po ewentualnym Brexicie. Polityk powtórzył apel o głosowanie za dalszym członkostwem we wspólnocie.

"Głos za wyjściem to głos, który może zagrozić naszej narodowej służbie zdrowia (NHS) i przekazać ją w ręce tych, którzy chcą ją zniszczyć" - powiedział przywódca Partii Pracy, dodając, że Farage i Johnson, czołowi zwolennicy Brexitu, są "wilkami w owczej skórze i wykorzystują swoje rzekome zaniepokojenie stanem NHS, aby ukryć swoje prawdziwe plany".

MBANK ZALECA ZAJĘCIE DŁUGIEJ POZYCJI NA POLSKICH 10-LETNICH OBLIGACJACH

Analitycy z mBanku rekomendują zajęcie długiej pozycji na polskich 10-letnich obligacjach. Ich zdaniem obawy związane z ryzykiem Brexitem osiągnęły szczyt i w ostatnim tygodniu przed referendum przewagę powinni ponownie zyskać zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

"Opierając się na wcześniejszych brytyjskich referendach szacujemy, że głosy za opuszczeniem UE są na najwyższym poziomie na kilka dni przed głosowaniem, a następnie słabną" - napisali w środę analitycy z mBanku na oficjalnym koncie banku na portalu społecznościowym Twitter.

"Stawiamy (mamy nadzieję), że historia się powtórzy i sondaże zwrócą się ku +pozostaniu+ w ostatnim tygodniu przed referendum" - dodali.

PIĄTY SONDAŻ W TYM TYGODNIU Z PRZEWAGĄ ZWOLENNIKÓW WYJŚCIA Z UE

We wtorek opublikowano kolejny sondaż pokazujący przewagę zwolenników wyjścia z UE.

Z przeprowadzonego przez TNS badania wynika, że 47 proc. Brytyjczyków opowiada się za opuszczeniem Unii, zaś 40 proc. głosowałoby za pozostaniem we Wspólnocie.

Opublikowane w poniedziałek sondaże również wskazywały na przewagę zwolenników opuszczenia UE nad tymi, którzy chcą pozostania w Unii.

Sondaże pracowni YouGov, które przeprowadzono na zlecenie dziennika "The Times", wskazują na wyraźny wzrost liczby Brytyjczyków opowiadających się za Brexitem.

Jeszcze w sobotę różnica między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu wynosiła 1 proc. na korzyść tych pierwszych. W kolejnym sondażu – opublikowanym przez "The Times" w poniedziałek – proporcje są już inne. A mianowicie – 46 proc. ankietowanych zamierza głosować za opuszczeniem UE, a za pozostaniem we wspólnocie 39 proc. ankietowanych.

Sondaż ORB przygotowany na zlecenie dziennika "Daily Telegraph" przynosi szacunki bliższe sobotniej ankiecie z "The Times". Według ORB za wyjściem z UE będzie głosować 49 proc., a za kontynuacją członkostwa – 48 proc. ankietowanych.

Z opublikowanych również w poniedziałek sondaży zrealizowanych telefonicznie oraz on-line dla "Guardiana" wynika, że 53 proc. respondentów opowiada się za Brexitem, a 47 proc. jest przeciw opuszczeniu Unii. Obydwa sondaże, telefoniczny i internetowy, przeprowadziła na zlecenie brytyjskiego dziennika firma ICM.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się 23 czerwca.