Amerykańskie i europejskie indeksy giełdowe zanotowały w poniedziałek spadki. W Stanach giełdy spadały trzeci raz z rzędu, w Europie - czwarty. Rynki oczekują na decyzję Fed w tym tygodniu i patrzą na sondaże przed referendum w Wielkiej Brytanii.

Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,74 proc. i wyniósł 17.732,48 pkt.

S&P 500 spadł o 0,81 proc. i wyniósł 2.079,06 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,94 proc. do 4.848,44 pkt.

Euro Stoxx 50 stracił na zamknięciu 1,98 proc.

Indeks S&P 500 stracił w ubiegłym tygodniu 0,2 proc. Euro Stoxx 600 poszedł w dół 2,5 proc. Indeks Euro Stoxx 600 ma za sobą już dwa spadkowe tygodnie.

Słabe nastroje na rynkach to efekt obaw o możliwość wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W przyszłym tygodniu 23 czerwca, odbędzie się głosowanie w sprawie Brexitu, ostatnie sondaże wskazują na umocnienie się obozu zwolenników wystąpienia kraju z UE.

Inwestorzy szukają bezpiecznej przystani dla swoich środków przed referendum w sprawie Brexitu. Umacnia się japoński jen. Japońska waluta znajduje się na najwyższych poziomach do euro i funta od 2013 r. Jen umacnia się też do dolara, wobec którego jest najmocniejszy od 6 tygodni. Kurs USD/JPY znajduje się w okolicach 106.

Spadają rentowności najbezpieczniejszych obligacji. Rentowności 10-letnich obligacji USA są najniższe od lutego. Blisko najniższych poziomów w historii są rentowności niemieckich obligacji.

W centrum uwagi w tym tygodniu znajdzie się również posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W okresie poprzedzającym czerwcowe posiedzenie, oczekiwania co do jego efektów ulegały dużym zmianom. Jeszcze dwa tygodnie temu rynek wyceniał spore prawdopodobieństwo podwyżki na posiedzeniu w tym miesiącu. Oczekiwania te jednak uległy modyfikacji po słabych danych z amerykańskiego rynku pracy za maj. Obecnie rynek zakłada, że posiedzenie Fed w tym tygodniu nie przyniesie zamian w polityce monetarnej.

Ze spółek w centrum uwagi jest Microsft, który poinformował o zamiarze przejęcia sieci społecznościowej LinkedIn. Akcje Microsoftu tracą po tej informacji o ponad 4 proc. Akcje LinkedIn podskoczyły o ponad 45 proc.

Inna firma z branży technologicznej Symantec, producent między innymi programu antywirusowego Symantec, poinformował, że kupi prywatną firmę zajmującą się bezpieczeństwem informatycznym Blue Coat. Wartość tej transakcji to 4,65 mld dolarów.

W Europie tracą producenci samochodów. Akcje BMW spadały po tym jak prezes spółki powiedział w wywiadzie, że amerykański rynek samochodowy w 2016 r. "co najwyżej będzie w stagnacji".

Na czerwono świecą akcje południowoeuropejskich banków. Pod presją znajdują się kursy włoskich pożyczkodawców, posiadających w swoich portfelach relatywnie dużo złych długów. Dość znacznie tracą greckie banki - Eurobank Egasias i Alpha Bank zniżkowały w trakcie sesji nawet 7 proc.

W Londynie w dół idą akcje G4S Plc. W poniedziałek spółka ochroniarska potwierdziła, że sprawca niedzielnej, największej w dziejach USA strzelaniny, w której zamordował 50 osób oraz ranił kolejne 53, był jej pracownikiem.

POSIEDZENIE FED i BOJ

Uwaga rynków koncentruje się na nadchodzących decyzjach banków centralnych. W środę, po dwudniowym posiedzeniu, swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych oraz jej uzasadnienie opublikuje Rezerwa Federalna w USA. Rynek zakłada, że bank centralny USA pozostawi stopy procentowe bez zmian.

Fed w tym tygodniu opublikuje również prognozy makroekonomiczne, w tym projekcję stóp procentowych. Poprzednia prognoza z marca wskazywała na dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku.

W czwartek inwestorzy będą spoglądać w kierunku decyzji o kierunkach polityki monetarnej Banku Japonii. Również tutaj konsensus rynkowy zakłada brak zmian. Jak wynika z ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów przez agencję Reutersa, kolejne luzowanie polityki monetarnej w Japonii może nastąpić na następnym posiedzeniu w lipcu.

SONDAŻ OŚRODKA OPINIUM: NIEWIELKA PRZEWAGA ZWOLENNIKÓW POZOSTANIA W UE

Poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii w UE wynosi 44 proc., podczas gdy 42 proc. badanych opowiada się za Brexitem, czyli wyjściem ze wspólnoty - wynika z sondażu ośrodka Opinium dla ukazującego się w niedzielę tygodnika "Observer". 13 proc. respondentów w tym sondażu odpowiedziało, że nie zdecydowało jeszcze, jak zagłosuje w referendum, które odbędzie się 23 czerwca.

Wyniki badania odbiegają od opublikowanego w piątek sondażu firmy ORB dla dziennika "Independent", według którego za Brexitem zagłosowałoby 55 proc. Brytyjczyków, a za pozostaniem w Unii - 45 proc. Bezpośrednio po ogłoszeniu tych wyników funt szterling stracił do dolara 1,2 proc.

MICROSOFT PRZEJMUJE LINKEDIN

Microsoft poinformował, że zamierza przejąć sieć społecznościową LinkedIn. Wartość transakcji to 26,2 mld dolarów. Przejęcie zostało już zatwierdzone przez rady nadzorcze obu spółek. Zamknięcie transakcji planowane jest do końca tego roku.

BITCOIN NAJDROŻSZY OD DWÓCH LAT

Cena kryptowaluty bitcoin wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch lat. W poniedziałek cena jednego bitcoina zbliżyła się do poziomu 700 dolarów. Przez ostatni miesiąc wzrosła o ponad 50 proc. Wycenę bitcoina wspierają oczekiwania spadku jego podaży wobec zmian w kodzie komputerowym na podstawie, którego tworzone są nowe bitocoiny.

DANE NA TEMAT PRODUKCJI PRZEMYSŁU W CHINACH ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w maju o 6,0 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,0 proc., po wzroście poprzednio o 6,0 proc. W maju produkcja rdr YTD wzrosła o 5,9 proc. wobec oczekiwanego teraz wzrostu o 5,9 proc. Miesiąc wcześniej produkcja ta wzrosła o 5,8 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA CHIN W MAJU NIEZNACZNIE PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna w Chinach w maju wzrosła rdr o 10,0 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 10,1 proc. W maju sprzedaż wzrosła rdr YTD o 10,2 proc., po wzroście w kwietniu o 10,3 proc.

FITCH OBNIŻYŁ PERSPEKTYWĘ RATINGU JAPONII

W poniedziałek agencja Fitch obniżyła perspektywę ratingu Japonii do negatywnej, podtrzymując sam rating na poziomie A. Jako główny powód agencja podała mniejsze szanse na konsolidację fiskalną Japonii po odłożeniu w czasie podwyżki podatku od sprzedaży.