statystyki

Bez gwarancji zysku w funduszach inwestycyjnych

autor: Danuta Pawłowska22.03.2016, 11:31; Aktualizacja: 22.03.2016, 12:00
podatki pieniądze

Zarządzanie polega na inwestowaniu wpłaconych do funduszu środków w taki sposób, aby osiągnąć jak największy zysk dla uczestników funduszu przy ograniczaniu ryzykaźródło: ShutterStock

Zainwestowałam pieniądze w fundusz inwestycyjny, a po kilku latach otrzymałam tylko 35 proc. włożonego kapitału, nie mówiąc o odsetkach. Czy mam szanse na odzyskanie pieniędzy – pyta pani Bogna.

Działalności wszystkich funduszy inwestycyjnych przygląda się Komisja Nadzoru Finansowego. Jeśli w ocenie klienta doszło do nieprawidłowości po stronie nadzorowanego przez KNF podmiotu, to może przesłać do tej instytucji zgłoszenie. Jeżeli KNF uzna zasadność zarzutów, zwróci się do funduszu z żądaniem wyjaśnień.

Konsumenci nie powinni jednak liczyć, że zawsze i w każdych okolicznościach fundusz zdoła wypracować dla nich zysk. Fundusz inwestycyjny obraca pieniędzmi powierzonymi przez inwestorów. Zarządzaniem aktywami funduszu zajmują się specjaliści z licencją Komisji Nadzoru Finansowego. W zamian za wpłaty inwestorzy otrzymują jednostki lub certyfikaty uczestnictwa, czyli ułamkowe części zasobu funduszu wyliczone proporcjonalnie do ich indywidualnego zaangażowania.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane