statystyki

Bez gwarancji zysku w funduszach inwestycyjnych

autor: Danuta Pawłowska22.03.2016, 11:31; Aktualizacja: 22.03.2016, 12:00
podatki pieniądze

Zarządzanie polega na inwestowaniu wpłaconych do funduszu środków w taki sposób, aby osiągnąć jak największy zysk dla uczestników funduszu przy ograniczaniu ryzykaźródło: ShutterStock

Zainwestowałam pieniądze w fundusz inwestycyjny, a po kilku latach otrzymałam tylko 35 proc. włożonego kapitału, nie mówiąc o odsetkach. Czy mam szanse na odzyskanie pieniędzy – pyta pani Bogna.

Działalności wszystkich funduszy inwestycyjnych przygląda się Komisja Nadzoru Finansowego. Jeśli w ocenie klienta doszło do nieprawidłowości po stronie nadzorowanego przez KNF podmiotu, to może przesłać do tej instytucji zgłoszenie. Jeżeli KNF uzna zasadność zarzutów, zwróci się do funduszu z żądaniem wyjaśnień.

Konsumenci nie powinni jednak liczyć, że zawsze i w każdych okolicznościach fundusz zdoła wypracować dla nich zysk. Fundusz inwestycyjny obraca pieniędzmi powierzonymi przez inwestorów. Zarządzaniem aktywami funduszu zajmują się specjaliści z licencją Komisji Nadzoru Finansowego. W zamian za wpłaty inwestorzy otrzymują jednostki lub certyfikaty uczestnictwa, czyli ułamkowe części zasobu funduszu wyliczone proporcjonalnie do ich indywidualnego zaangażowania.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane