PKN Orlen stał się w 2022 r. największą pod względem wartości rynkowej spółką na GPW dzięki emisjom nowych akcji.

Gdy przejmował latem tego roku Lotos i jesienią PGNiG, wydał ich akcjonariuszom własne akcje. W efekcie liczba akcji lidera krajowej branży paliwowej wzrosła z 427 mln na koniec 2021 r. do niemal 1 mld 161 mln obecnie. Na koniec 2021 r. Orlen w rankingu największych firm giełdowych zajmował ósme miejsce.
Mijający rok był nieudany dla banków. Inwestorzy zdążyli już przywyknąć do przegrywanych w przytłaczającej większości spraw sądowych związanych z kredytami hipotecznymi we franku szwajcarskim, ale w 2022 r. zyski bankom zabrała ustawa o wakacjach kredytowych. Stąd duży spadek kursu PKO BP, który był największą spółką giełdową w 2021 r.
Największą pod względem kapitalizacji prywatną spółką notowaną na GPW jest, podobnie jak na koniec 2021 r., Dino Polska. Sieć sklepów z artykułami pierwszej potrzeby utrzymała wysokie tempo rozwoju mimo gospodarczego spowolnienia i notuje rekordowe wyniki finansowe.
Dino jest jedną z niewielu spółek w grupie firm o najwyższej kapitalizacji, których kurs akcji obronił się przed spadkami w 2022 r. To także efekt rodzaju produktów oferowanych przez spółkę. Notowania firm, które sprzedają konsumentom artykuły niekoniecznie pierwszej potrzeby, mocno spadły w minionym roku. Tak jak np. LPP, największego sprzedawcy ubrań w naszym regionie. Spółka znalazła się za pierwszą „10” firm o największej kapitalizacji. Podobnie dużego spadku wartości doświadczył także Cyfrowy Polsat. W tym przypadku wpływ na kurs akcji mógł mieć inny ważny trend, oprócz gospodarczego spowolnienia, widoczny w wynikach finansowych firm w 2022 r. - wzrost kosztów finansowych. ©℗