Dzisiejszy dzień nie przyniósł dużej zmienności na rynku złotego, upływając głównie pod znakiem publikacji wskaźników PMI dla sektora usług w europejskich gospodarkach. Złoty zachowuje się stabilnie, umacniając się nieznacznie do euro i franka a tracąc względem funta i dolara.

Odczyty PMI z Europy okazały się lepsze od rynkowego konsensusu wszędzie, poza Niemcami. Optymizmem napawa zwłaszcza znaczny, prawie trzypunktowy wzrost wskaźnika dla Włoch do 48,7 pkt. Do 60,2 pkt. wzrósł także PMI dla brytyjskiego sektora usług, notując najwyższy odczyt od 6 lat. Dane są potwierdzeniem rosnącej aktywności ekonomicznej w Europie, chociaż w przypadku Hiszpanii i Włoch możemy mówić dopiero o wyhamowywaniu recesji.

Natomiast dane z gospodarki brytyjskiej są świetne i po raz kolejny wpływają na umocnienie funta. Ostatnie odczyty z Wielkiej Brytanii powodują, że spadają rynkowe oczekiwania odnośnie „forward guidance”, który ma zostać wprowadzony przez Bank of England. O tym, czy BoE zmieni założenia długoterminowej polityki monetarnej przekonamy się już w środę. Dobre dane z brytyjskiej gospodarki spowodowały umocnienie funta, do którego tracił także złoty.

Złoty umocnił się natomiast do euro w związku ogólną poprawą nastrojów na rynkach po publikacji dobrych odczytów z europejskich gospodarek. Obserwujemy kolejny atak na poziom 4,20. Kontrakty na WIG20 znajdują się na nieznacznych minusach, natomiast sam indeks utrzymuje się cały czas powyżej 2400 pkt.

Reklama

Dziś o godz. 16:00 czeka nas jeszcze jedna istotna publikacja – indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług, rynkowy konsensus zakłada odczyt na poziomie 53 pkt. Oprócz tego o 17.45 przemawiać będzie Richard Fischer z FED. Jutro o godz. 10:30 poznamy informacje dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, a o 11:00 wstępny odczyt dynamiki PKB Włoch w II kwartale, który może pokazać, czy rzeczywiście można mówić o poprawie sytuacji gospodarczej w tym kraju.

Odczyt znacznie różniący się od konsensusu na poziomie -2,2% r/r może spowodować wzrost zmienności na rynkach. Dzień zamkną opublikowane o 15:30 dane na temat bilansu handlowego USA. O godz. 15:10 kursy kształtują się następująco: USDPLN 3,1810; EURPLN 4,2160; GBPPLN 4,8830; CHFPLN 3,4150.