Handel w dzisiejszym dniu rozgrywany był pod publikacje indeksów PMI oraz ISM dla usług. Główna para walutowa, jaką jest EURUSD podążała dziś idealnie w rytm tych odczytów.

W godzinach porannych napłynęły dane odnośnie aktywności sektora usługowego w Europie. Indeks PMI dla usług w Hiszpanii wzrósł w lipcu do 48,5 punktów, wobec prognozy 48 punktów i czerwcowego odczytu 47,8 punktów. We Włoszech również widać poprawę w tym sektorze, który w lipcu wykazał aktywność na poziomie 48,7 punktów wobec prognozy 46,5 punktów i czerwcowych 45,8 punktów. PMI dla usług we Francji wyniósł w lipcu 48,6 punktów.

Prognoza zakładała odczyt na poziomie czerwcowego wskaźnika 48,3 punkty. Mimo, że indeksy okazały się lepsze od prognoz oraz czerwcowych wskazań, to nadal pozostają poniżej 50 punktów, oddzielających wzrost tego sektora od recesji. Odczyt PMI dla usług w Niemczech na poziomie 51,3 punktów wobec oczekiwanego 52,5 trochę negatywnie zaskoczył rynek. W Strefie Euro PMI dla usług w lipcu wyniósł 49,8 punktów i okazał się o 0,2 punkty wyższy od prognoz i czerwcowych danych.

EURUSD od początku publikacji tych danych, tj. 9:13, małymi kroczkami podążał na północ. Mimo, że dane Niemiec chwilowo powstrzymały ten ruch, to był on dalej wznowiony po publikacji PMI ze Strefy Euro. To jednak nie wystarczyło. Opór na EURUSD zlokalizowany na poziomie 1,3300, który już w poprzednim tygodniu okazał się bardzo kluczowym poziomem, ponownie zadziałał na tej parze. Po obronie tego oporu niedźwiedzie rozpoczęły rajd ku niższym poziomom w oczekiwaniu na lepsze dane ISM dla usług w USA.

I tu inwestorzy grający na umocnienie dolara, nie pomylili się. O godzinie 16:00 Instytut Zarządzania Podażą opublikował indeks ISM Services Non-Manufacturing obrazujący kondycję sektora usługowego w USA, który w lipcu wzrósł do 56 punktów wobec 52,2 punktów w czerwcu. Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 53 punktów. Instytut Zarządzania Podażą równocześnie opublikował indeks aktywności biznesowej, który w lipcu wzrósł do 60,4 punktów, wobec 51,7 punktów czerwcu. Rynek prognozował 53,3 punkty.

Te dane przełożyły się na kontynuację ruchu umacniającego dolara. Kurs EURUSD doszedł do poziomu 1,3233. O godzinie 17:00 kurs wynosił 1,3240. Obecnie EURUSD znajduje się w kanale wyznaczonym dzisiejszymi poziomami cenowymi. Pierwszym ważnym oporem po wyłamaniu górnego ograniczenia tego kanału będzie 1,3265. Pierwsze ważne wsparcie dla tej pary znajduje się na 1,3200.

Krzysztof Koza, Admiral Markets Polska