Podczas piątkowej sesji, w Eurostrefie opublikowano wskaźniki cen produkcyjnych, których dynamika wyniosła w czerwcu 0.0% m/m oraz 0.3% r/r. Popołudniu zza Oceanu napłynęły kolejne ważne dla ekonomistów informacje. W czerwcu podstawowy wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych w USA wyniósł 0.2% m/m.

Istotne dla inwestorów okazały się także dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 7.4% m/m. Wszystko wskazuje na to, że poprawiająca się koniunktura tamtejszej gospodarki to stały trend, który w rezultacie doprowadzi do ograniczenia skupu aktywów przez Fed. Warto jednak zauważyć, że przyszłość QE3 nie zależy jedynie od dobrych danych makroekonomicznych. Zbliżające się wybory nowego przewodniczącego amerykańskiego banku centralnego mogą okazać się decydującym czynnikiem, kształtującym przyszłość polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikacje wskaźnika usługowego PMI dla Niemiec (prognoza 50.3 pkt) oraz Wielkiej Brytanii (prognoza 57.4 pkt). Dla inwestorów na Starym Kontynencie istotne mogą okazać się także dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej w Eurostrefie (prognoza -0.6% m/m). Popołudniu uwaga rynków skieruje się w stronę USA, gdzie opublikowana zostanie wartość indeksu ISM dla usług (prognoza 53.3 pkt). Dzień zakończy przemówienie szefa Fed z Dallas – Richard’a Fischer’a.

dr Maciej Jędrzejak
Reklama