Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie wyklucza zaproponowania wypłaty dywidendy przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego.

"Jeżeli spółka ma z czego wypłacać, to trzeba się nad tym pochylić, niezależnie od rekomendacji zarządu. Zarząd może mieć swoje zdane, a akcjonariusz swoje " - powiedział Tamborski dziennikarzom w kuluarach konferencji KBC Securities "CEE Mining Conference".
Zarząd PGNiG zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie zysku netto za 2012 r., wynoszącego 1.918,48 mln zł, na zwiększenie kapitału zapasowego. ZWZ odbędzie się 24 kwietnia. Skarb Państwa ma nadal 72,40% akcji PGNiG.


Z wypowiedzi Tamborskiego wynika, że resort może być także zainteresowany zwiększeniem dywidendy wobec poziomu (0,86 zł/ akcję) zaproponowanego przez Polską Grupę Energetyczną (PGE).
Zarząd PGE zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie na dywidendę zysku netto za 2012 r. w wysokości 784 mln zł oraz podział części kapitału zapasowego, który może być przeznaczony na wypłatę dywidendy w wysokości 824 mln zł. Oznacza to, że wypłata dywidendy może wynieść 0,86 zł na akcję. Z zysku za 2011 rok, wynoszącego 4.556,12 mln zł, akcjonariusze PGE przeznaczyli na dywidendę 3.421,66 mln zł, co dało wypłatę w wysokości 1,83 zł na akcję.

Reklama