Rajd ulgi po rozwiązaniu sprawy Cypru nie trwał długo. Od początku tygodnia euro osłabiło się wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz rynków wschodzących. Kurs EUR/USD osiągnął minimum na 1,2830. Złoty od rana lekko umacnia się. Kurs EUR/PLN zniżkuje do 4,1630, a USD/PLN do 3,23. Dziś najważniejszymi wydarzeniami będą publikacje danych makro ze Stanów Zjednoczonych.
Reklama

Nad ranem w japońskim parlamencie wypowiedział się nowy gubernator BoJ. Haruhiko Kuroda powiedział m. in. że Bank chce osiągnąć 2 proc. cel inflacyjny w ciągu dwóch lat oraz, że rozważa rozszerzenie programu skupu aktywów o obligacje o dłuższym terminie zapadalności. Słowa Kurody potwierdzają rynkowe spekulacje o zwiększeniu wartości programu oraz rozszerzeniu go o kolejną klasę aktywów. Uważamy, że to przełoży się na długoterminową deprecjację jena. Nasza prognoza zakłada wzrost USD/JPY do 100 w tym roku. Z kolei we Włoszech dziś lider partii Demokratycznej Bersani ponowi próbę sformułowania rządu. Wydaje się, że Bersani porzucił już opcję stworzenia mniejszościowego rządu z Ruchem Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. W tej sytuacji jedyną realną alternatywą staje się stworzenie koalicji z Ludem Wolności Berlusconiego. Na godzinę 16:15 zaplanowane jest spotkanie z Bersaniego z liderami Ludu Wolności.

USA: Boeing napędza zamówienia na środki trwałe

W lutym subindeks nowych zamówień w ISM dla przemysłu wzrósł do najwyższego poziomu od prawie dwóch lat (58 pkt.). Co więcej w ubiegłym miesiącu złożono zamówienia na 179 samolotów Boeinga, podczas gdy w styczniu na zaledwie 2 (samoloty Boeinga stanowią znaczną część całości zamówień na środki trwałe). Niska baza ze stycznia (-4.9 proc. m/m) w połączeniu z ostatnią serią lepszych od oczekiwań danych z gospodarki sprawiają, że dziś możemy doczekać się kolejnego pozytywnego zaskoczenia. Konsensus prognoz kształtuje się na poziomie 3,9 proc. m/m., publikacja: godz. 13:30.

O godzinie 15:00 poznamy liczbę sprzedanych nowych domów. Dane z rynku nieruchomości za luty wypadły bardzo dobrze, wpisując się tym samym w trend poprawy sytuacji w tym sektorze gospodarki. Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych liczba pozwoleń na budowę domów, jak również rozpoczętych budów wzrosła i stanowi pozytywny zwiastun przed dzisiejszym odczytem. Systematyczna poprawa sytuacji na rynku nieruchomości, a także rynku pracy idzie w parze z lepszymi nastrojami wśród gospodarstw domowych. Potwierdzeniem tej tendencji prawdopodobnie stanie się dzisiejszy odczyt indeksu nastrojów Conference board za marzec (godz. 15:00). Uważamy, że dobre dane z USA w sytuacji utrzymujących się napięć w strefie euro umocnią dolara wobec euro.

Szymon Zajkowski