Produkcja chilijskiego konglomeratu BHP może spaść nawet o 14 proc. w ciągu roku do czerwca 2021 roku z powodu ograniczeń w gospodarce z powodu koronawirusa - podała firma w oświadczeniu.
Spółka podała, że ryzyko pojawienia się nowych ognisk Covid-19 i nowych ograniczeń w działalności przemysłowej oznacza okres niepewności dla gospodarki światowej, zwłaszcza poza Chinami.
Brazylijski Vale, inny główny producent miedzi w Ameryce Płd., podał, że spodziewa się, iż w 2020 roku wydobycie osiągnie poziom między 360.000 a 380.000 ton.
„Zakłócenia w dostawach z kopalń i silniejsze niż oczekiwano ożywienie gospodarcze w Chinach mogą nadal spowodować wzrost cen metali. Będące na wyczerpaniu zapasy i wyzwania związane z podażą wspierają wzrosty cen” - napisali w raporcie analitycy Australia & New Zealand Banking Group.
Niepokój na rynkach nadal budzi też wzrost przypadków koronawirusa w USA.
Według danych zebranych przez agencję Reutera koronawirus zabił dotąd ponad 606.979 osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 14,6 milionów.
W Stanach Zjednoczonych liczba przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby o 0,2 proc. do 3,79 mln - poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 40 USD do 6.488 USD za tonę.