statystyki

Giełdy w rozsypce, czekają na wsparcie

autor: Marek Chądzyński10.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 10.03.2020, 09:04
Notowania w Europie też zaczęły się źle, od spadków sięgających 5–7 proc. Ogólnoeuropejski indeks Stoxx600 zaczął od 8-proc. dołka. Najgorzej było oczywiście we Włoszech, gdzie indeks największych spółek przez większość dnia spadał o 10 proc., a po otwarciu giełdy w USA pogłębił spadek do 12,5 proc. Na tej samej fali płynęła giełda w Warszawie, która otworzyła się na dużych minusach. WIG20 już na początku sesji zaliczył ponad 6-proc. stratę, a na informacje ze Stanów zareagował niemal 9-proc. spadkiem.

Notowania w Europie też zaczęły się źle, od spadków sięgających 5–7 proc. Ogólnoeuropejski indeks Stoxx600 zaczął od 8-proc. dołka. Najgorzej było oczywiście we Włoszech, gdzie indeks największych spółek przez większość dnia spadał o 10 proc., a po otwarciu giełdy w USA pogłębił spadek do 12,5 proc. Na tej samej fali płynęła giełda w Warszawie, która otworzyła się na dużych minusach. WIG20 już na początku sesji zaliczył ponad 6-proc. stratę, a na informacje ze Stanów zareagował niemal 9-proc. spadkiem.źródło: ShutterStock

Koronawirus stał się lontem pod beczką prochu, a iskrą, która doprowadziła do wybuchu, jest wojna cenowa na rynku ropy. Inwestorzy panicznie pozbywają się akcji.

Bardzo rzadko zdarza się, aby nowojorska Wall Street zaczęła sesję od 7–8-proc. spadków najważniejszych indeksów. Niezmiernie rzadko bywa, by chwilę po otwarciu najważniejszej giełdy na świecie trzeba było wstrzymać na kwadrans jej notowania, bo spadki przekroczyły poziomy awaryjne, co groziło pogłębieniem kryzysu. W ten sposób trwająca niemal nieprzerwanie od 11 lat hossa zaczęła dobiegać końca.

– Zdaję sobie sprawę, że hossy nie umierają ze starości… ale jest dość oczywiste, że starzejące się hossy mają większą kruchość – mówił serwisowi MarketWatch Jonathan Treussard, partner w Research Affiliates.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane