statystyki

Naftowe podium zaczyna płonąć od wojny totalnej

autor: Jakub Kapiszewski10.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:57
Cena ropy brent w USD za baryłkę

Cena ropy brent w USD za baryłkęźródło: DGP

Konflikt nie będzie jednak przypominał blitzkriegu, a raczej walkę na wyczerpanie. Zwycięży ten, kto wytrzyma najdłużej.

Pierwsze ciosy już padły. Arabia Saudyjska ogłosiła, że będzie sprzedawać ropę swoim klientom o kilka dolarów za baryłkę taniej niż dotychczas. Co więcej, od przyszłego miesiąca zamierza znacząco zwiększyć wydobycie. W efekcie kurs czarnego złota poszybował wczoraj w dół nawet o jedną trzecią, powodując poważne zamieszanie na globalnych rynkach.

Celem tej salwy była Rosja, chociaż Rijad i Moskwa od paru lat koordynowały swoje wydobycie, aby utrzymać cenę ropy na w miarę atrakcyjnym poziomie (ok. 60 dol. za baryłkę). Do sojuszu obie strony zmusiła łupkowa rewolucja w Stanach Zjednoczonych. USA stały się największym producentem ropy, a ceny surowca znacząco spadły. Zmniejszając wydobycie, Saudom i Rosjanom udało się odwrócić spadkowy trend i ustabilizować cenę ropy.

To miało jednak efekt uboczny: w próżnię po cięciach wpychali się producenci z USA. Na to nie może sobie pozwolić Władimir Putin, który na początku roku ogłosił ambitny program wydatków socjalnych i infrastrukturalnych o wartości 60 mld dol. Rosyjski prezydent chce w ten sposób zmierzyć się z niezadowoleniem społecznym, które narosło w kraju na skutek zawirowań gospodarczych ostatnich lat.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane