statystyki

Banki wypierają zagranicę z rynku obligacji

autor: Marek Chądzyński07.01.2020, 07:00; Aktualizacja: 07.01.2020, 09:52
Około 157,8 mld zł – taka jest wartość obligacji wyemitowanych przez Ministerstwo Finansów na rynku krajowym, które w swoich portfelach mają inwestorzy z zagranicy. W ciągu jednego miesiąca – listopada – ich stan posiadania spadł o 1,3 mld zł.

Około 157,8 mld zł – taka jest wartość obligacji wyemitowanych przez Ministerstwo Finansów na rynku krajowym, które w swoich portfelach mają inwestorzy z zagranicy. W ciągu jednego miesiąca – listopada – ich stan posiadania spadł o 1,3 mld zł.źródło: ShutterStock

Tak małego zaangażowania obcych inwestorów nie było od 2012 r.

Około 157,8 mld zł – taka jest wartość obligacji wyemitowanych przez Ministerstwo Finansów na rynku krajowym, które w swoich portfelach mają inwestorzy z zagranicy. W ciągu jednego miesiąca – listopada – ich stan posiadania spadł o 1,3 mld zł. Mniej więcej od początku 2018 r., gdy zagranica zaczęła wyraźnie zmniejszać swoje zaangażowanie w krajowych papierach skarbowych, jej pakiet obligacji skurczył się o około 45 mld zł.

Ten odwrót ma dwa główne powody. Pierwszy: na rynku długu bardzo aktywnym graczem stały się krajowe banki. Od momentu wprowadzenia podatku bankowego, czyli od marca 2016 r., skupują one krótkoterminowe obligacje skarbowe. Ta część aktywów nie jest bowiem objęta podatkiem. Dziś mają pakiet wart 305,2 mld zł, o blisko 100 mld zł więcej niż w momencie wprowadzenia podatku.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane