statystyki

Rządowe obligacje detaliczne sprzedają się na pniu

autor: Marek Chądzyński20.11.2019, 07:42; Aktualizacja: 20.11.2019, 09:24
konto-czas-pieniądze

Takie wyniki sprzedaży obligacji detalicznych pokazują wpływ ujemnych realnych stóp procentowych na rynek aktywów finansowych.źródło: ShutterStock

Rządowe obligacje detaliczne sprzedają się na pniu. Stają się istotnym sposobem na finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu.

Przez dziesięć miesięcy tego roku MF sprzedało klientom detalicznym papiery dłużne za prawie 14 mld zł. To kolejny rekord. Już teraz resort osiągnął lepszy wynik niż w całym 2018 r., kiedy to wartość sprzedaży wyniosła 12,7 mld zł.

Z punktu widzenia emitenta, czyli resortu finansów, wynik jest dowodem na to, że dobrze przygotował ofertę. MF może też przestać traktować obligacje detaliczne jako dodatek do planu finansowania potrzeb pożyczkowych i sposób na jedynie podtrzymywanie swojej obecności na rynku detalicznym. Wpływy rzędu 14–15 mld zł wystarczyłyby, aby sfinansować znaczną część tegorocznych potrzeb pożyczkowych netto. To kwota potrzebna na pokrycie deficytu w budżecie centralnym i niedoboru środków europejskich, bez uwzględnienia obsługi starego długu. Według MF potrzeby netto wyniosą nieco ponad 15 mld zł w 2019 r., a w przyszłym będzie to 19,4 mld zł.

Takie wyniki sprzedaży obligacji detalicznych pokazują wpływ ujemnych realnych stóp procentowych na rynek aktywów finansowych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane