statystyki

Szczurek: Reguła wydatkowa powinna objąć całą Unię [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński02.10.2019, 07:58; Aktualizacja: 02.10.2019, 09:41
- Są we Wspólnocie kraje, które muszą zmniejszać zadłużenie, i takie, które mogą zwiększać wydatki. Gdyby to zrobiły, oszczędzanie w tych pierwszych byłoby łatwiejsze - mówi w rozmowie z DGP Mateusz Szczurek.

- Są we Wspólnocie kraje, które muszą zmniejszać zadłużenie, i takie, które mogą zwiększać wydatki. Gdyby to zrobiły, oszczędzanie w tych pierwszych byłoby łatwiejsze - mówi w rozmowie z DGP Mateusz Szczurek.źródło: ShutterStock

- Są w Unii Europejskiej kraje, które muszą zmniejszać swoje zadłużenie. Ale są też takie, które mogą zwiększać swoje wydatki publiczne. Gdyby to zrobiły, to oszczędzanie w tych pierwszych byłoby łatwiejsze do zniesienia – mówi Mateusz Szczurek, członek Europejskiej Rady Fiskalnej, były minister finansów.

Po co nam reguły fiskalne w Unii Europejskiej?

Po to, żeby dług któregoś z krajów nie wymknął się spod kontroli, czego koszty poniosłaby cała wspólnota.

Czy według pana obecne reguły działają jak należy? Bo akurat dług w niektórych krajach urósł do bardzo dużych rozmiarów, znacznie przekraczających unijne kryterium.

Podczas ostatniego kryzysu dług publiczny wzrósł w większości krajów rozwiniętych. W Europie, po części dzięki regułom wzrósł mniej, z pewnymi wyjątkami. Wyjątkiem są niestety kraje gdzie dług publiczny i stosowanie reguł fiskalnych zawsze były problemem. Dwa inne zarzuty wobec reguł to ich wpływ na zaostrzanie recesji i boomów gospodarczych, a także psucie struktury wydatków publicznych – wypychanie inwestycji publicznych. Ten pierwszy zarzut – procyklicznej polityki fiskalnej znajduje ciągle potwierdzenie, szczególnie w krajach gdzie dług jest wyższy.

A może wynika to z tego, że kryteria się zbytnio skomplikowały?


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane