statystyki

Ja oszczędzam, ale ty wydajesz. Symetryczna regulacja długu w UE

autor: Jakub Kapiszewski, Marek Chądzyński07.10.2019, 08:27; Aktualizacja: 07.10.2019, 08:27
Kiedy brat zaciska pasa, siostra musi poluzować, żeby bilans wydatków pozostał na podobnym poziomie. Tak w skrócie brzmi zasada, którą ekonomiści chcieliby wprowadzić w strefie euro.

Kiedy brat zaciska pasa, siostra musi poluzować, żeby bilans wydatków pozostał na podobnym poziomie. Tak w skrócie brzmi zasada, którą ekonomiści chcieliby wprowadzić w strefie euro.źródło: ShutterStock

Kiedy brat zaciska pasa, siostra musi poluzować, żeby bilans wydatków pozostał na podobnym poziomie. Tak w skrócie brzmi zasada, którą ekonomiści chcieliby wprowadzić w strefie euro.

Fachow o nazywa się to „symetryczna reguła długu”. Polega ona na tym, że kiedy jedne kraje zmniejszają zadłużenie, inne je zwiększają. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, w której cała strefa euro zaciska pasa i pogrąża się w recesji. W ten sposób państwa przygniecione wysokim zadłużeniem – jak np. Włochy – mogłyby rozpocząć redukcję zobo wiązań bez obaw o spowolnienie gospodarki. Impuls rozwojowy bowiem przyszedłby z zewnątrz, z państw z niskim zadłużeniem, np. Niemiec.

Wprowadzenie takiego rozwiązania proponuje Europejska Rada Fiskalna – ciało doradcze przy Komisji Europejskiej, której członkiem jest były minister finansów Polski Mateusz Szczurek. Propozycje Rady to skutek narastającego w Unii przekonania, że kryteria fiskalne, na których zbudowana jest Unia Gospodarcza i Walutowa – czyli limit deficytu na poziomie 3 proc. PKB i długu w wysokości 60 proc. PKB – nie działają i trzeba zastąpić je nowymi.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane