statystyki

Ja oszczędzam, ale ty wydajesz. Symetryczna regulacja długu w UE

autor: Jakub Kapiszewski, Marek Chądzyński07.10.2019, 08:27; Aktualizacja: 07.10.2019, 08:27
Kiedy brat zaciska pasa, siostra musi poluzować, żeby bilans wydatków pozostał na podobnym poziomie. Tak w skrócie brzmi zasada, którą ekonomiści chcieliby wprowadzić w strefie euro.

Kiedy brat zaciska pasa, siostra musi poluzować, żeby bilans wydatków pozostał na podobnym poziomie. Tak w skrócie brzmi zasada, którą ekonomiści chcieliby wprowadzić w strefie euro.źródło: ShutterStock

Kiedy brat zaciska pasa, siostra musi poluzować, żeby bilans wydatków pozostał na podobnym poziomie. Tak w skrócie brzmi zasada, którą ekonomiści chcieliby wprowadzić w strefie euro.

Fachow o nazywa się to „symetryczna reguła długu”. Polega ona na tym, że kiedy jedne kraje zmniejszają zadłużenie, inne je zwiększają. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, w której cała strefa euro zaciska pasa i pogrąża się w recesji. W ten sposób państwa przygniecione wysokim zadłużeniem – jak np. Włochy – mogłyby rozpocząć redukcję zobo wiązań bez obaw o spowolnienie gospodarki. Impuls rozwojowy bowiem przyszedłby z zewnątrz, z państw z niskim zadłużeniem, np. Niemiec.

Wprowadzenie takiego rozwiązania proponuje Europejska Rada Fiskalna – ciało doradcze przy Komisji Europejskiej, której członkiem jest były minister finansów Polski Mateusz Szczurek. Propozycje Rady to skutek narastającego w Unii przekonania, że kryteria fiskalne, na których zbudowana jest Unia Gospodarcza i Walutowa – czyli limit deficytu na poziomie 3 proc. PKB i długu w wysokości 60 proc. PKB – nie działają i trzeba zastąpić je nowymi.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane