statystyki

Skutki uboczne leku na podatek

autor: Łukasz Wilkowicz07.03.2017, 07:45; Aktualizacja: 07.03.2017, 08:25
pieniądze

Faktycznie jednak bankowcom udało się ograniczyć straty na obligacjach. W jaki sposób?źródło: ShutterStock

Banki, kupując na wyścigi obligacje skarbowe, wystawiły się na ryzyko zmian ich cen. A w końcówce minionego roku papiery dłużne taniały. Jednak udało się ograniczyć straty

Mija rok od wprowadzenia podatku od instytucji finansowych. Banki broniły się przed nim, zmieniając strukturę swoich bilansów. Depozyty, które powierzali im klienci w ostatnich kilkunastu miesiącach, zamieniały przede wszystkim nie na kredyty, ale na obligacje skarbowe, od których podatku się nie płaci.

Końcówka roku pod znakiem spadków

Końcówka roku pod znakiem spadków

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Więcej obligacji to większe straty

Ale pod koniec minionego roku pojawił się problem: papiery skarbowe, które dotychczas na ogół drożały, zaczęły tanieć (czyli ich rentowność rosła). Banki poniosły straty.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, już w lutym 2016 r. banki stały się największym posiadaczem papierów skarbowych – wyprzedziły najważniejszych w ostatnich latach kupców, czyli inwestorów zagranicznych. W grudniu wartość papierów skarbowych w posiadaniu instytucji kredytowych przekraczała 235 mld zł. Była o 64 mld zł większa niż rok wcześniej. W tym czasie zaangażowanie zagranicy spadło o 14,2 mld zł, do 192,3 mld zł.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane