Indeks WIG 20 zniżkował od początku sesji i dzień zakończył na poziomie 2.065 pkt. Wśród blue chipów mocno spadła giełdowa wycena banków, Cyfrowego Polsatu i Orange Polska. Po publikacji gorszych od oczekiwań wyników za IV kwartał spadły notowania ING Banku Śląskiego.

WIG 20 na zamknięciu spadł o 0,67 proc. do 2.065,14 pkt. Dzień na podobnym minusie zakończyły też indeks szerokiego rynku WIG (-0,63 proc.) i grupujący średnie spółki mWIG 40 (-0,61 proc.). Obroty na rynku wyniosły niecałe 723,8 mln zł.

Podczas zamknięcia sesji w Warszawie na zachodnioeuropejskich giełdach panowały mieszane nastroje - niemiecki DAX zniżkował o 0,3 proc., brytyjski FTSE szedł w górę 0,5 proc., a francuski CAC pozostawał bez zmian. Z kolei amerykański S&P rósł o 0,1 proc.

Wśród blue chipów kolejną sesję mocno zniżkował kurs Cyfrowego Polsatu (-2,46 proc.). W środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że nałożył na Polkomtel 30,7 mln zł kary, a na Cyfrowy Polsat 9,7 mln zł kary - za kampanie reklamowe dotyczące oferty smartDOM i Power LTE, które wprowadzały w błąd - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Przy największych obrotach na rynku (95,6 mln zł) w czwartek mocno wahały się notowania PKN Orlen. Kurs koncernu spadł na zamknięciu sesji o 0,12 proc. Wcześniej spółka podała, że jej modelowa marża rafineryjna w styczniu 2017 roku wzrosła do 5,0 USD na baryłce z 4,9 USD w grudniu.

O 1,32 proc. w dół poszła giełdowa wycena Orange Polska. Rzecznik spółki, Wojciech Jabczyński, poinformował PAP, iż Orange Polska spodziewa się, że płatność kary nałożonej na spółkę przez KE w 2011 roku, będzie miała miejsce w 2017 r. Jest większe prawdopodobieństwo, że kara będzie zapłacona w drugiej połowie roku niż w pierwszej. W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska nałożyła na Telekomunikację Polską (obecnie Orange Polska) 127,5 mln euro kary za nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do internetu.

Ze spółek z WIG 20 mocnym wzrostem wyróżnił się LPP (+2,51 proc.). Spółka odzieżowa opublikowała w środę przychody ze sprzedaży w styczniu 2017 roku, które wyniosły ok. 508 mln zł i były wyższe rok do roku o ok. 22 proc.

O 1,28 proc. wzrosła też wycena PGNiG. Spółka poinformowała w czwartek, że otworzyła biuro handlowe w Londynie, którego celem jest wzmocnienie pozycji grupy na globalnym rynku LNG.

Na szerokim rynku 3,94-proc. spadek zanotował ING Bank Śląski. Przed sesją grupa opublikowała wyniki za IV kwartał - zysk netto wyniósł 254,9 mln zł wobec konsensusu 271,8 mln zł.

O 7,14 proc. wzrósł z kolei kurs Open Finance, należącej do Getin Holding firmy doradztwa finansowego. Notowania spółki zaczęły rosnąć w środę po południu po informacji o złożeniu poprawki przez jedną z posłanek zgodnie z którą skreślony ma być zakaz wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawców, który jest założony w projektowanej ustawie o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Kurs Getin Noble również wzrósł (+0,6 proc.).

Ponadto, 3,33 proc. zyskały notowania Apatora. Analitycy DM PKO BP podnieśli rekomendację dla Apatora do "kupuj" z "trzymaj" i cenę docelową jednej akcji spółki do 36 zł z 31,5 zł wcześniej.

Z kolei o 2,96 proc. wzrósł kurs Emperii i znalazł się tym samym powyżej poziomu sprzed wtorkowej decyzji UKS ws. zobowiązań podatkowych za 2011 r. W czwartek zarząd Emperii poinformował, że nie zgadza się interpretacją UKS oraz nie przewiduje, aby kwestia podatku wpłynęła negatywnie na realizację planów rozwojowych grupy.

Emperia informowała we wtorek, że otrzymała decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, wydaną w postępowaniu kontrolnym, w której UKS określił zobowiązanie podatkowe Emperii w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2011 w wysokości 142,5 mln zł, plus odsetki w wysokości 52,4 mln zł.