Na zachodnich giełdach spadki. Już po ważnej decyzji OPEC i przed payrollami w USA. Niektórzy inwestorzy zaczynają myśleć, że to może być koniec rajdu byków - podają maklerzy.

W środę państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie. Umowa ma zacząć obowiązywać od początku 2017 r.

Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie.

We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) uzgodniła wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca właśnie do 32,5 mln baryłek.

"Na rynkach zmalało ryzyko spadku cen ropy poniżej pewnego punktu" - mówi Kiyoshi Ishigane, główny strateg Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management Co.

Środowa decyzja OPEC o zmniejszeniu dostaw ropy rozruszała rynki paliw, nie wsparła jednak giełd akcji.

"Wielu inwestorów zaczyna już myśleć, że to może być koniec rajdu byków" - mówi Roger Bridges, główny strateg rynków globalnych w Nikko Asset Management.

Dla inwestorów ważne będą teraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy oceniają, że w listopadzie w gospodarce USA przybyło 180 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, a w sektorze prywatnym: 170 tys.

Rynki niepokoi zbliżające się referendum we Włoszech, które odbędzie się w niedzielę.

Mieszkańcy tego kraju wypowiedzą się na temat przeforsowanej przez koalicję zmiany konstytucji. Polega ona przede wszystkim na ograniczeniu liczebności i zmianie składu Senatu, który stałby się izbą regionów, a także na redukcji kosztów utrzymania polityki.

Sondaże wskazują na przewagę przeciwników zmian. Wszystkie te ugrupowania domagają się dymisji premiera Matteo Renziego natychmiast po referendum.

W czwartek na rynkach są już dane PMI z Chin, a wkrótce będą z Europy.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 51,7 pkt. wobec 51,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,0 pkt.

W sektorze usług wskaźnik ten wyniósł w listopadzie 54,7 pkt. wobec 54,0 pkt. w poprzednim miesiącu - wynika z wyliczeń statystyków i Federacji Logistyki i Zakupów.

Caixin Media i Markit Economics podały z kolei, że indeks PMI w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 50,9 pkt. wobec 51,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się 51,0 pkt.

O 9.50 PMI w przemyśle zostanie opublikowany we Francji, o 9.55 - w Niemczech, o 10.00 w strefie euro, a o 10.30 w Wielkiej Brytanii. Będą to wskazania za XI.

O 11.00 inwestorzy poznają dane z rynku pracy w eurolandzie w październiku.