S&P 500 i Nasdaq Comp w środę odreagowują, po zanotowaniu na dwóch poprzednich sesjach historycznych maksimów. Na nowe śródsesyjne szczyty wspina się zaś DJI. W reakcji na dane makro z gospodarki amerykańskiej umacnia się dolar. Wieczorem Fed opublikuje protokół z listopadowego posiedzenia.

Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,1 proc. S&P 500 traci o 0,2 proc., Nasdaq Comp idzie w dół o 0,4 proc.

We wtorek na zamknięciu indeks DJI po raz pierwszy w historii przekroczył 19.000 pkt., a S&P 500 2.200 pkt.

W centrum uwagi rynku w USA znajdują się w środę dane makro.

Wzrost wskaźnika zamówień na dobra trwałe w październiku niemal trzykrotnie wyprzedził oczekiwania rynku.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich Uniwersytetu Michigan za listopad uplasował się powyżej konsensusu w końcowym wyliczeniu, podobnie jak we wstępnym.

Liczba nowych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu wzrosła zgodnie z oczekiwaniami rynku, o 19 tys., i 90. tydzień z rzędu znalazła się poniżej 300 tys.

Na 4-miesięcznym minimum znalazła się z kolei liczba sprzedanych nowych domów w USA.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniają się notowania Caterpillar i Goldman Sachs.

Na szerokim rynku najbardziej pod kreską znalazł się sektor nieruchomości. Inwestorzy reagują na wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Mocny wzrost zamówień na dobra trwałe ciągnie w górę spółki przemysłowe.

Na finiszu sezonu wyników raport kwartalny podał Deere. Zysk na akcję producenta urządzeń rolniczych wyniósł 90 centów i ponad dwukrotnie przebił prognozy analityków. Akcje Deere drożeją niemal o 10 proc.

Tanieją z kolei walory Eli Lilly. Nowy lek na Alzheimera wyprodukowany przez spółkę nie przeszedł testów. Kurs Eli traci 12 proc.

W reakcji na dane o zamówieniach na dobra trwałe i w oczekiwaniu na minutki Fed wyraźnie umacnia się dolar. Kurs EUR/USD spada o ok. 0,7 proc. w okolice 1,05, czyli do minimów z kwietnia 2015 r.

Kurs USD/JPY zbliża się do 113, w górę o ok. 1,5 proc. Tym samym jen jest najsłabszy wobec USD od przełomu marca i kwietnia bieżącego roku.

Jednak najbardziej wyczekiwanym przez rynek wydarzeniem w środę jest publikacja protokołu z listopadowego posiedzenia Fed. Oczekuje się, iż znajdą się w nim kolejne sygnały wskazujące na zacieśnienie polityki monetarnej w USA w przyszłym miesiącu. Ponadto, inwestorzy będą szukali wskazówek co do ścieżki podwyżek stóp w 2017 r. Do tej pory wyceniano 2 podwyżki. Na rynku spekuluje się, iż z uwagi na wzrost oczekiwań inflacyjnych po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, podwyżek może być więcej.

Rynek już ze 100-proc. pewnością wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych za Oceanem jeszcze w tym roku. Pierwsza podwyżka stóp w USA w 2017 r., z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem, wyceniana jest najwcześniej na czerwiec.

Po południu lekko nad kreskę wyszły notowania ropy naftowej. Wbrew oczekiwaniom rynku, w USA w ubiegłym tygodniu spadły zapasy ropy naftowej. Notowania surowca znajdują się również pod wpływem wypowiedzi premiera Iraku Haider al-Abadi, który powiedział w środę, iż jego kraj jest skłonny ograniczyć wydobycie ropy naftowej i tym samym przychylił się do przeważającej wśród państw OPEC opinii w tej sprawie.

W USA oraz w Europie przecena ponownie dotknęła rynek obligacji skarbowych. Z EBC płyną nieoficjalne doniesienia, iż bank chce pożyczać więcej ze skupionych przez siebie w ramach programu QE obligacji, by zapewnić krótkoterminową płynność na rynku.

Rentowność 10-letnich papierów dłużnych rządu USA wzrosła w środę o 10 pb, podobnie jak brytyjskich. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 6 pb.

Europejskie giełdy pod koniec sesji odrobiły niemal większość wcześniejszych strat. Indeks Euro Stoxx 50 zniżkuje 0,1 proc. Niemiecki DAX spada o 0,3 proc., francuski CAC 40 pozostaje bez zmian. Brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,2 proc.

Na czerwono świecą notowania włoskich banków. Rynek obawia się o kondycję tamtejszego sektora finansowego oraz dyskontuje obawy o wynik przyszłotygodniowego referendum ws. reform konstytucyjnych

Tanieją akcje Bayera. Zarząd oraz prezes Monsanto, amerykańskiej firmy, którą zamierza przejąć Bayer, zostali oskarżeni przez akcjonariuszy o osiągnięcie nielegalnej korzyści na tej transakcji.

Pod kreską znalazł się również Ericsson. Szwedzka prasa donosi, iż pod koniec lat 90. spółka wygrywała kontrakty w zamian za łapówki.

Z rana napłynęły odczyty PMI z gospodarki strefy euro, Niemiec i Francji. Wartość indeksu PMI composite w strefie euro w listopadzie okazała się najwyższa od grudnia 2015 r.

ZAMÓWIENIA NA DOBRA TRWAŁE W USA W X NIEMAL TRZYKROTNIE WYPRZEDZIŁY OCZEKIWANIA

Zamówienia na dobra trwałe w USA w październiku wzrosły o 4,8 proc. mdm po tym, jak we wrześniu wzrosły o 0,4 proc. mdm po korekcie. Oczekiwano, iż zamówienia wzrosną o 1,7 proc. mdm. Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu wzrosły o 1,0 proc. mdm wobec wzrostu o 0,2 proc. miesiąc wcześniej po korekcie oraz wzrostu o 0,1 proc. przed korektą. Tutaj oczekiwano wzrostu wskaźnika o 0,2 proc.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW UNIWERSYTETU MICHIGAN WYRAŹNIE POWYŻEJ KONSENSUSU

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w listopadzie 93,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się końcowego wyliczenia na poziomie 91,6 pkt. We wstępnym wyliczeniu indeks wyniósł również 91,6 pkt. Wstępnie analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 87,9 pkt.

SPRZEDAŻ NOWYCH DOMÓW W USA W X WYNIOSŁA 563 TYS.

Sprzedaż nowych domów w USA w październiku wyniosła 563 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 590 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 574 tys. po korekcie, wobec 593 tys. sprzed korekty.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W GÓRĘ, ALE BEZ ZASKOCZEŃ

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 18 tys. do 251 tys. z 233 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 250 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,043 mln w tygodniu, który skończył się 12 listopada - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,008 mln osób.

ZAPASY ROPY W USA W UBIEGŁYM TYGODNIU W DÓŁ

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,25 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 489,03 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 327 tys. baryłek, czyli 0,2 proc. do 149,24 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,32 mln baryłek, czyli o 1,0 proc., do 224,03 mln baryłek.

INDEKS PMI W AMERYKAŃSKIM PRZEMYŚLE NIECO POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 53,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano wskaźnika na poziomie 53,5 pkt. W październiku wskaźnik wyniósł 53,4 pkt.

EBC CHCE POŻYCZAĆ WIĘCEJ OBLIGACJI, BY ZAPEWNIĆ PŁYNNOŚĆ NA RYNKU - REUTERS

Europejski Bank Centralny (EBC) chce pożyczać więcej ze skupionych przez siebie w ramach programu QE obligacji, by zapewnić krótkoterminową płynność na rynku - podała w środę agencja Reuters, powołując się na źródła w banku. EBC planuje m.in. obniżenie opłat dla instytucji, które nie zwróciły do EBC w terminie pożyczonych obligacji, które służą jako zastaw w operacjach repo między uczestnikami rynku. Reuters informuje, iż kwestia ta ma być omawiana na posiedzeniu EBC 8 grudnia. Źródło agencji dodaje, iż wszelkie decyzje w tej sprawie będą zależeć o przyszłego kształtu programu skupu aktywów przez EBC.

W komentarzu przesłanym agencji Bloomberg rzecznik EBC napisał, iż polityka pożyczkowa EBC jest monitorowana na bieżąco.

RZĄD WLK. BRYTANII OBNIŻYŁ PROGNOZY WZROSTU PKB W '17 DO 1,4 PROC.

Rząd Wlk. Brytanii obniżył prognozę wzrostu PKB kraju w 2017 r. do 1,4 proc. rdr z 2,2 proc., jak szacowano w marcu - powiedział w wystąpieniu przed parlamentem brytyjskim w ramach tzw. Autumn Statement Philip Hammond, minister skarbu UK. Natomiast prognoza dla roku 2018 została skorygowana w dół z 2,1 proc. do 1,7 proc. Podtrzymano prognozy, że zarówno w roku 2019, jak i 2020 PKB zwiększy się o 2,1 proc. Z wyliczeń rządowych ekonomistów wynika, iż w ciągu najbliższych 5 lat Brexit obniży wzrost gospodarczy w UK w sumie o 2,4 proc.

Hammond poinformował, iż deficyt budżetowy w roku fiskalnym 2016/2017 r. wyniesie 68,2 mld funtów, wobec 55,5 mld planowanych w marcu. Deficyt na lata 2017/2018 wyniesie 59 mld funtów vs. 38,8 mld z poprzedniej prognozy. W roku fiskalnym 2019/2020 dziura w brytyjskim budżecie wyniesie 21,9 mld funtów, podczas gdy poprzednio planowano osiągnąć nadwyżkę.

PMI COMPOSITE W STREFIE EURO W XI NAJWYŻSZY OD GRUDNIA '15

Indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w listopadzie 54,1 pkt. wobec 53,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 53,3 pkt.

PMI W PRZEMYŚLE STREFY EURO W XI POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w listopadzie 53,7 pkt. wobec 53,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 53,3 pkt.

PMI W NIEMIECKIM PRZEMYŚLE NIECO PONIŻEJ KONSENSUSU

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w listopadzie 54,4 pkt. wobec 55,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 54,8 pkt.